Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Србија под неподнослив притисок по изјавата на Путин за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија е под „сè поголем притисок“ да ја признае независноста на Косово.

Вучиќ изјави дека ситуацијата во Србија се променила на полошо по изјавите на претседателот на Русија, Владимир Путин.

На 26 април рускиот претседател го спореди Косово со двата сепаратистички региони во Украина, Доњецк и Луганск, попознати како Донбас. Русија, како и Србија, не ја признава независноста на Косово.

Вучиќ изјави дека „целиот Запад ќе побара од Србија брзо да се придвижи кон признавање на независноста на Косово, за да му кажат на Путин дека тоа не е ист случај и дека Косово не е слично на се што се случува на територијата на Украина. ”

Претседателот на Србија рече дека европските лидери му кажале дека Путин во меѓусебните разговори инсистирал на „случајот Косово“. Вучиќ додал дека „не мисли оти Русија ќе го признае Косово“.

Според Вучиќ, мал број земји велат дека се за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина, а сè поголем број земји бараат заемно признавање.

Тој исто така истакна дека „висока цената“ што ја плаќа Србија затоа што не воведе санкции кон Русија.

loading...

go88 gg go88 êu go88 lừa đảo

sunwin trên ios Sunwin – Ông Hoàng đổi thưởng, đẳng cấp game bài đại gia sunwin energy and infra private limited