Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

Средба Бесими-Лудва: ЕУ перспективата нема алтернатива, тоа се покажува и во време на криза

28 март 2022, Скопје – Посветеноста на новата Влада на РСМ на продолжување на патот кон ЕУ, како единствен и без алтернатива и реформите што ги спроведуваме за приближување кон ЕУ стандардите, денеска беа потврдени на средба на министерот за финансии Фатмир Бесими со амбасадорот на Чешката Република Јарослав Лудва.

Министерот за финансии потенцира дека очекувањата на Владата се дека ЕУ преку Француското Претседателство ќе ги продолжи напорите за отворање на пристапните преговори, а македонската страна го продолжува дијалогот со Бугарија. Воедно на средбата е повторена поддршката на ЕУ перспективите на РС Македонија од страна на Чешката Република, која го презема претседателството со ЕУ од 1 јули 2022 година. Дополнително, се потврди потребата за зголемена регионална интегрираност во прилог на зголемени инвестиции и економски раст, а кои ќе бидат во прилог на нашата стратешка цел, приклучување кон Европската Унија.

На средбата двајцата соговорници се осврнаа на случувањата во Украина и на влијанието врз светските економски движења, вклучително и врз двете земји, како и активностите што секоја земја ги презема за да влијае на апсорбција на негативните ефекти врз домашната економија.

РС Македонија, рече министерот, ги следи состојбите и веќе донесе пакет од 26 мерки за заштита на стандардот на граѓаните и домашното стопанство, како да овозможи безбедно и сигурно снабдување со енергенси. Во таа насока позитивно го оцени вклучувањето на нашата земја заедно со другите земји од Западен Балкан и Европската Унија во иницијативи кои се во прилог на зголемена енергетска независност на Унијата и регионот.

Министерот на состанокот упати на макроекономската стабилност во земјата и можностите за унапредување на економската соработка со Чешката Република и реализација на инвестиции.

По покажаното економско закрепнување во 2021 година, се очекува интензивирање на економскиот раст во наредните години преку реализација на инвестиции предвидени и во Планот за забрзан економски раст, но и преку зголемено учество на капиталните расходи во буџетот, предвидено и со Фискалната стратегија 2022-2026 година каде клучни елементи се редизајнирање и подобрување на јавните финансии и постепена фискална консолидација преку намалување на буџетскиoт дефицит.

loading...

stream anime online. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime online JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

anime websites ANIMEFLIX Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Attack on Titan Season 3 Episode 12

anime sites ANIMEFLIX DARLING in the FRANXX (Dub)

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 11