(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

Средба Грковска – Хаџиевски: Унапредување на јавните набавки на ниво на количина и цена, како и стандардизацијата на технички спецификации се клучни приоритети

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска со директорот на Бирото за јавни набавки (БЈН) Борче Хаџиевски и со стручниот тим од оваа институција разговараше за можностите за унапредување на Електронскиот систем за јавни набавки, со што ќе се обезбеди поголема конкурентност и транспарентност во постапката.

Вицепремиерката Грковска нагласи дека сите надлежни институции мора координирано и постојано да работат на подобрување на системот за јавни набавки и информираше дека таа веќе воспоставила контакти со претседателот на Државниот совет на Италија Франко Фратини, од каде можеме да црпиме искуство за подобрување на системот за јавни набавки.

„Унапредување на системот во делот на движење на цените, негова надградба на ниво на количина и парче е неопходна, затоа што во овој дел се утврдени слабости на системот“, посочи Грковска.

Директорот Хаџиевски информираше дека изминатиов период се воведени нови инструменти за зголемување на транспарентноста и интегритетот на е-постапките, како што е антикорупциската алатка „Црвени знаменца“. Истовремено, подобрена е и отвореноста на податоците во известувањата за склучени договори со приказ на сите понудувачи кои учествувале во постапката.

Вицепремиерката Грковска подетално ја разгледа и платформата за набавки од мала вредност Е-пазар, која веќе е оперативна и достапна, со цел спроведување на брзи, едноставни и економични јавни набавки на стоки и услуги до 10.000 евра. Оваа новина, оцени Грковска е добра, но и мора да се најде модел договорните органи и економските оператори да ја користат оваа платформа повеќе.

Грковска оцени дека Бирото за јавни набавки мора да посвети поголемо внимание на стандардизирани модели за технички спецификации.

Стручниот тим на Бирото за јавни набавки информираше дека веќе се објавени модели на технички спецификации за набавка на IT опрема, на уреди за печатење и на услуги за осигурување на имот, а истовремено ги презентираше моделите на техничките спецификации кои се подготвуваат за објавување, меѓу кои се и оние за набавка на канцелариски материјали, услуги за чистење, лесно масло за горење, бензини, дизел гориво и течен нафтен гас, како и набавка на хигиенски средства.

Дополнително, се работи на спецификации за одржување на возила, за лизинг и за набавка на патнички моторни возила.

loading...

Game Go88 và Link đăng nhập vào Go88 mới nhất khi bị chặn GO88 - Link Tải Go88 Fun Club Thiên Đường Cờ Bạc go88 êu

đánh bài đổi thưởng sunwin sunwin game tài xỉu link tải sunwin cho ios