ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
ШОКАНТНО: ГРАД СКОПЈЕ СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТ ПРЕДЛАГА КРАТЕЊЕ НА ПАРИТЕ НАМЕНЕТИ ЗА КЛУЧКАТА КАЈ МОМИН ПОТОК И БУЛЕВАРИТЕ ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА?!
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
РУСИЈА И УКРАИНА РАЗМЕНИЈА 140 ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ, МЕЃУ НИВ 43 СЕ ОД БОРЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
Сме имале повеќе вакви акции, ама одзивот на кавадарчани да спасат нечиј живот е нешто невидено, кажа доктор Петличковски
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
БОМБА НА БЕКТЕШИ: БИЗНИСМЕНИ МИЛИОНЕРИ СО ПОВЛАСТЕНА СТРУЈА ГРЕАТ ЦЕЛИ БАЗЕНИ И КОПААТ КРИПТОВАЛУТИ!
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Пратеничката Снежана Калевска – Ванчева за ,,Фокус” открива кој пратеник ја снимал во деколте
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа со поранешни премиери, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија
Тупанчески: Ветингот на судии може да биде направен и со постојните законски решенија

Средба Грковска – Каранфилов: Системски решенија и стандардизација се неопходни во процесот на јавни набавки

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска денеска имаше средба со претседателот на Државната комисија за жалби по јавни набавки Кирил Каранфилов, на која се разговараше за унапредување на системот за јавни набавки и за отстранување на сите можности за нивни злоупотреби.

Вицепремиерката Грковска истакна дека заштитата на јавните средства и регулирање на начинот на кој тие се трошат, се врвен приоритет за Владата. За таа цел, додаде таа, се преземаат конкретни мерки за унапредување на транспарентноста и отчетноста при трошењето на јавните средства.

Претставниците од Државната комисија за жалби по јавни набавки истакнаа дека ги поддржуваат напорите на вицепремиерката Грковска за системски решенија и стандардизација во процесот на јавни набавки, кои ќе гарантираат регуларен и транспарентен процес.

Претседателот на Комисијата Каранфилов информираше дека со овозможувањето на поголемата достапност на жалбената постапка, преку намалувањето на надоместокот за водење на жалбата, како и во воведувањето на електронската жалба, решенија предвидени во Законот за јавни набавки од 2019 година, зголемен е бројот на предмети по кои постапува Комисијата.

Вицепремиерката Грковска информираше дека минатата недела одржа состанок со директорот и службите од Бирото за јавни набавки, со цел да се информира подетално за Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) и можноста како тој да се унапреди за да се обезбеди поголема контрола.

Таа изрази задоволство што Бирото за јавни набавки интензивно работи на стандардни модели на технички спецификации и оцени дека тој процес мора да продолжи.

loading...

go88 hd

sunwindow can tho sunwin clan hop sunwin - kingdom of gems