ВМРО ЛАЖОВИСТИЧКА - Сотирова-Бухова: Миле Зечевиќ не се тестирал за ковид на 19 јануари
ВМРО ЛАЖОВИСТИЧКА - Сотирова-Бухова: Миле Зечевиќ не се тестирал за ковид на 19 јануари
СЕ БУНАТ МНОГУ ПОЛИТИЧАРИ ОД РЕГИОНОТ: Влезoт во Косово со три примени дози е престрога мерка?
СЕ БУНАТ МНОГУ ПОЛИТИЧАРИ ОД РЕГИОНОТ: Влезoт во Косово со три примени дози е престрога мерка?
ВМРО СЕ УТЕПАА ОД ЛАЖЕЊЕ - Не подаривме возило на Заев, тоа е доделено согласно закон, велат од Владата
ВМРО СЕ УТЕПАА ОД ЛАЖЕЊЕ - Не подаривме возило на Заев, тоа е доделено согласно закон, велат од Владата
Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија
Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија
Лукаревска: Избори нема да има, туку работа, време е за мерки и проекти за надминување на кризата
Лукаревска: Избори нема да има, туку работа, време е за мерки и проекти за надминување на кризата
ШТЕДАЧИТЕ НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА: Зошто Фондот за осигурување на депозити работи исклучиво во корист на банките а на штета на доверителите физички и правни лица?
ШТЕДАЧИТЕ НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА: Зошто Фондот за осигурување на депозити работи исклучиво во корист на банките а на штета на доверителите физички и правни лица?
Богоев: Со барањето да нема техничка Влада, ВМРО-ДПМНЕ признава дека сега државата може да организира фер и демократски избори
Богоев: Со барањето да нема техничка Влада, ВМРО-ДПМНЕ признава дека сега државата може да организира фер и демократски избори
Тренчевска: Заложбата на Владата е минималната плата да се зголеми на 18.000 денари
Тренчевска: Заложбата на Владата е минималната плата да се зголеми на 18.000 денари

Средба Маричиќ – Бомгартнер: Франција е подготвена да помогне во реформата на правосудството во Северна Македонија

Министерот за правда Бојан Маричиќ утрово се сретна со Сирил Бомгартнер, новиот амбасадор на Француската Република во Република Северна Македонија. На средбата се разговараше за продлабочување на соработката на двете земји во делот на правосудството, но и француската помош во однос на европските интеграции на земјава.

Министерот Маричиќ, во светло на случувањата околу очекуваниот почеток на преговорите за членство во Европската Унија, на амбасадорот му кажа дека Владата изминатите години многу вложила за подобрување на односите со соседната земја и Бугарскиот народ. Маричиќ истакна и дека новата методологија за преговори која се направи токму по француска иницијатива е добра можност низ преговарачкиот процес да се направи голема трансформација на државата.

Маричиќ го запозна Бомгартнер и со сите чекори кои ги презема Министерството за правда со цел подобрување на етиката, одговорноста и транспарентноста на целиот правосуден систем.

– Сите идни чекори кои ќе ги преземеме за подобрување на работата на правосудството сакаме да се во координација со нашите европски партнери. Дополнително и оние промени кои сега ги правиме исто така се во тесна соработка со ЕУ, кажа Маричиќ.

Бомгартнер понуди техничка, финансиска и институционална помош за забрзување на процесот на реформи во правосудниот систем, а Маричиќ и Бомгартнер се согласија ваквите средби да продолжат и во иднина и да има поинтензивна соработка за прашањата кои се во надлежност на Министерството за правда.

loading...

aniwatcher. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime sites To Your Eternity

To Your Eternity

Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

stream anime online AniWatch One Piece

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 4