БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
БРАВО, БРАВО, БРАВО - КЕЈОТ 13 НОЕМВРИ ПОВТОРНО НАЗАД КАЈ ГРАЃАНИТЕ НА СКОПЈЕ, РЕКОНСТУРИРАН, ПОУБАВ И ПОШИРОК
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Се враќаат жештините, повторно температури до 40 степени
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
Зибери: Воспитно-поправниот дом за малолетници не си ја извршува функцијата
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
ВМРО-Народна: Отворените изборни листи ќе ги збришат сите мали политички партии
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Пендаровски и неговата сопруга Елизабета Ѓорѓиевска на средба со претставниците од „Дневен центар Доза среќа“
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ

Средба на премиерот Заев со амбасадорот на најбогатата земја од централна Азија: Република Казахстан е заинтересирана да ја унапреди економската соработка со Република Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со амбасадорот на Република Казахстан за Република Северна Македонија, Жанибек Абдрашов.

На состанокот е изразена поддршка за европските перспективи на нашата држава, по членството во НАТО, на што се гледа како на можност и за економски развој на Република Северна Македонија.

Во таа насока изразена е заинтересираност од Република Казахстан за унапредување на економската соработка со нашата држава.

„Ние сме држава којашто сака да гради пријателства. Тоа го покажаа и договорите со нашите соседни земји, во духот на добрососедската соработка и регионалните евроатлантски вредности и цели. Има големи можности за подобра и поголема соработка на економски план помеѓу Северна Македонија и Казахстан. Ние сме силно посветени на економијата. Економските резултати и во текот на пандемијата се добри, но фокусирани сме кон целта граѓаните значително да ги почувствуваат ефектите во квалитетот на живот од нашите економски политики“, рече премиерот Заев.

На средбата се разгледани можности за соработка во областа на индустријата, земјоделството, животната средина, енергетиката. Истакнато е дека Казахстан е најголем извозник на ураниум во светот, а дека државата, според БДП е една од најразвиените држави во Централна Азија.

Амбасадорот на Казахстан за Северна Македонија, дојден е од Будимпешта во дводневна посета на нашата држава на покана на претседателот на Собранието, Талат Џафери, а во рамки на посетата имаше средби и со претставници од економските сектори во Владата.

Инаку Казахстан е најбогата земја во централна Азија, земја со најголема обработлива земјоделска површина во светот, со големи нафтени резерви и најголем извозник во светот на ураниум и други минерали. Имаат привлечено над 300 милијарди долари инвестиции за 30 години, БДП им е 160 милијарди долари. Бројот на жители е 18 милиони.

loading...

AniWatch Watch anime online, English anime online HD. Kochira Katsushikaku Kameari Kouenmae Hashutsujo (https://aniwatch.pro/m/3GzB) Episode 313

Watch anime online for free at GoGoAnime gogoanime1. Death Note (https://gogoanime.be/m/XPn) Episode 37

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Abunai Sisters: Koko & Mika (Dub) Episode 10