Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

За време на протестите од 1-ви Мај, организиран од страна на Сојузот на Синдикати, заменик премиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерката за Труд и социјална политика Јована Тренчевска ги дочекаа работниците пред владата со ветување дека ќе се исполни барањето за линеарно зголемување на платите од 2806 денари.

Но, иако ветија дека во ребалансот на буџетот ќе се предвиди и ова зголемување, истото излезе дека е измама, велат од Сојузот на синдикати на Македонија. Револтирани, бараат итна средба со претставници на владата. Од независните синдикати и од Конфедерацијата на сојузот на синдикати за утре најавија масовни протести. Незадоволни се и претставниците на Управата за водење на матични книги кои продолжуваат да бидат во штрајк.

Во врска со барањата на синдикалците Министерот за Финансии Фатмир Бесими во една негова колумна вели:

„Треба да се договори сеопфатна методологија со која ќе се прилагодат платите во целиот јавен сектор. Во оваа методологија ќе се вреднува продуктивноста, како и одржувањето на стандардот (растот на реалната плата и инфлацијата). Соодветно кога ќе се постави методологијата ќе се наменат и средства“.

ТВ21 ја праша владата дали ќе ги примат на разговор претставниците на синдикатите и дали ќе се изјаснат на нивните барања. Оттаму ни велат дека преговорите продолжуваат. Штом се закаже средбата со Сојузот на синдикати на Македонија, јавноста ќе биде известена.

Протестот е закажан за утре со почеток од 14:00 часот од Жена парк, ќе продолжи кон Собранието, потоа кон Министерството за Правда за да заврши пред Министерството за Финансии.

loading...

cskh go88 play go88.top go88 apk download

sunwin bản web