БУГАРСКИ ИНАТ БИЛ ПОЈАК ОД МАГАРЕШКИ ИНАТ - Нема датум за преговори за Македонија, Советот не успеа да ја убеди Бугарија
БУГАРСКИ ИНАТ БИЛ ПОЈАК ОД МАГАРЕШКИ ИНАТ - Нема датум за преговори за Македонија, Советот не успеа да ја убеди Бугарија
Добра вест: Просечната плата речиси 28.500 денари, за време на пандемијата се зголемила за 10 отсто
Добра вест: Просечната плата речиси 28.500 денари, за време на пандемијата се зголемила за 10 отсто
МАФИЈАТА ЌЕ СЕ СООЧИ СО ЗАКОНОТ: КАМЧЕВ И МИЈАЛКОВ СЕДНУВААТ НА ОБВИНИТЕЛНА КЛУПА ЗА ПЕРЕЊЕ НА ПАРИТЕ ШТО ГРУЕВСКИ ГИ УКРАЛ ОД ДОНАЦИИТЕ ЗА ВМРО-ДПМНЕ
МАФИЈАТА ЌЕ СЕ СООЧИ СО ЗАКОНОТ: КАМЧЕВ И МИЈАЛКОВ СЕДНУВААТ НА ОБВИНИТЕЛНА КЛУПА ЗА ПЕРЕЊЕ НА ПАРИТЕ ШТО ГРУЕВСКИ ГИ УКРАЛ ОД ДОНАЦИИТЕ ЗА ВМРО-ДПМНЕ
Пендаровски за „Анадолија“: Брисел и европските партнери одговорни за одложувањето на процесот на интеграција
Пендаровски за „Анадолија“: Брисел и европските партнери одговорни за одложувањето на процесот на интеграција
ЈОВАНОСКИ: ЗА ЕДЕН МАНДАТ ВО ПРИЛЕП СРАБОТИВМЕ ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ПОРАНЕШНИ МАНДАТИ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ВМРО ДПМНЕ
ЈОВАНОСКИ: ЗА ЕДЕН МАНДАТ ВО ПРИЛЕП СРАБОТИВМЕ ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ПОРАНЕШНИ МАНДАТИ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ВМРО ДПМНЕ
ЗЛАТКО МАРИН: Привршува хортикултурното уредување на урбаниот парк „9 Мај“, кој почна да се гради по повод на Денот на Европа.
ЗЛАТКО МАРИН: Привршува хортикултурното уредување на урбаниот парк „9 Мај“, кој почна да се гради по повод на Денот на Европа.
(ВИДЕО) Големиот коментатор Атанас Костовски - Таско му се поклони на Гранде Пандев: Ти си тој што остануваш вечно во нашата меморија
(ВИДЕО) Големиот коментатор Атанас Костовски - Таско му се поклони на Гранде Пандев: Ти си тој што остануваш вечно во нашата меморија
(ВИДЕО) КОМЕНТАТОРОТ НА МТВ ГИ ЗАСЕНИ ФУДБАЛЕРИТЕ СО СВОИТЕ ГАФОВИ: ПРАВОСЛАВНИ И ХРИСТИЈАНИ СИТЕ ЗДРУЖЕНИ?!?!
(ВИДЕО) КОМЕНТАТОРОТ НА МТВ ГИ ЗАСЕНИ ФУДБАЛЕРИТЕ СО СВОИТЕ ГАФОВИ: ПРАВОСЛАВНИ И ХРИСТИЈАНИ СИТЕ ЗДРУЖЕНИ?!?!

ССМ: Одбиена жалбата на Митревски, неспорен е уписот на Димовски за претседател

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска соопшти дека жалбата на поранешниот претседател на ССМ Живко Митревски за упис во Централниот регистар е одбиена како неоснована.

Со тоа, според ССМ, е ставен крај на обидите за манипулација на јавноста и на работниците и неспорен е уписот на сегашниот претседател Дарко Димовски.

Во соопштението, ССМ наведува дека за Синдикатот остануваат приоритет работничките права и во таа насока предлага четвртиот пакет мерки да биде насочен кон зачувување на работните места и ублажување на финансиските загуби на компаниите.

Од Владата се бара субвенционирањето на плата како мерка да продолжи онаму каде што производството е намалено над 30 проценти, но исплатата да оди директно на сметките на работниците, како и одложување на сите долгови во рок од шест месеци за оние семејства чии вкупни примања се помали од синдикалната потрошувачка кошничка.

На работниците кои досега користеа мерки како хронично болни, бремени жени, чување на дете до 10 години, да им биде исплатена цела плата, без намалување, а надоместокот на плата за отсуството од работа заради Ковид- 19, да изнесува 100 проценти од основицата утврдена со закон. ССМ предлага и Ковид – 19 да се внесе како професионална болест во Правилникот за листа на професионални болести.

Едно од барањата на синдикатот е синдикалното организирање во компаниите да биде услов компаниите да добијат финансиска помош.

loading...

AnimeFreak anime freak site: One Piece Episode 969

WCOStream watch anime free: Watch Gintama Episode 190