(ВИДЕО) БОМБА НА МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ВО БУГАРИЈА АКО СЕ ДЕКЛАРИРАТЕ ЗА МАКЕДОНЕЦ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИШЕТЕ НА ФАКУЛТЕТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ВО БУГАРИЈА АКО СЕ ДЕКЛАРИРАТЕ ЗА МАКЕДОНЕЦ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАПИШЕТЕ НА ФАКУЛТЕТ!
ВАКВИТЕ ЃУБРИЊА ПСИХОПАТСКИ ОПСЕДНАТИ СО ОМРАЗА КОН НАС ГИ РАСИПУВААТ БУГАРСКО МАКЕДОНСКИТЕ ОДНОСИ - Нешков: Македонизмот не е идеолошки, туку геополитички проект насочен против Бугарија
ВАКВИТЕ ЃУБРИЊА ПСИХОПАТСКИ ОПСЕДНАТИ СО ОМРАЗА КОН НАС ГИ РАСИПУВААТ БУГАРСКО МАКЕДОНСКИТЕ ОДНОСИ - Нешков: Македонизмот не е идеолошки, туку геополитички проект насочен против Бугарија
СЕ БЛИЖИМЕ НАКАЈ 8 000 ЗАГИНАТИ ОД КОРОНА А НА АНТИ ВАКСЕРИТЕ НЕ ИМ ИДЕ ПАМЕТ ВО ГЛАВА!
СЕ БЛИЖИМЕ НАКАЈ 8 000 ЗАГИНАТИ ОД КОРОНА А НА АНТИ ВАКСЕРИТЕ НЕ ИМ ИДЕ ПАМЕТ ВО ГЛАВА!
КОГА СИ БРАНКОВИСТ ДО КОСКА И КОГА СИ НА ПЛАТЕН СПИСОК КАЈ КАМЧЕВ ВО СИСТИНА: НА АНДРЕЈ ПЕТРОВ МУ ТРЕБАЛО ВРЕМЕ ЗА ДА ОЦЕНИ ДАЛИ ЗАЕВ БИЛ ДОБАР ПРЕМИЕР
КОГА СИ БРАНКОВИСТ ДО КОСКА И КОГА СИ НА ПЛАТЕН СПИСОК КАЈ КАМЧЕВ ВО СИСТИНА: НА АНДРЕЈ ПЕТРОВ МУ ТРЕБАЛО ВРЕМЕ ЗА ДА ОЦЕНИ ДАЛИ ЗАЕВ БИЛ ДОБАР ПРЕМИЕР
СДСМ: ПРАВО НА ГЛАС НА КОНГРЕСОТ ЗА НОВ ЛИДЕР НА 12-ТИ ДЕКЕМВРИ ИМА СЕКОЈ ЧЛЕН КОЈ ЌЕ СЕ РЕГИСТРИРА
СДСМ: ПРАВО НА ГЛАС НА КОНГРЕСОТ ЗА НОВ ЛИДЕР НА 12-ТИ ДЕКЕМВРИ ИМА СЕКОЈ ЧЛЕН КОЈ ЌЕ СЕ РЕГИСТРИРА
ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО ТИМОТ НА ТЕЛМА ТЕЛЕВИЗИЈА
ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО ТИМОТ НА ТЕЛМА ТЕЛЕВИЗИЈА
ПОЧИНА НОВИНАРОТ ТОДОР ПЕНДАРОВ
ПОЧИНА НОВИНАРОТ ТОДОР ПЕНДАРОВ
ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ - БЕСА МОЛИ ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: АРИЈАНТ ХОЏА СНИМЕН СО МУСА ЏАФЕРИ ВО СКОПСКО КАФУЛЕ
ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ - БЕСА МОЛИ ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: АРИЈАНТ ХОЏА СНИМЕН СО МУСА ЏАФЕРИ ВО СКОПСКО КАФУЛЕ

Стејт департмент ја пофали власта: Владата на С.Македонија покажа поголема почит кон судската независност и поголема борба против високиот криминал

Насилство и закани за насилство кон новинари, корупција на виско ниво, примери на насилство и закани кон членови на ЛГБТИ заедницата, се забележани меѓудругото во најновиот извештај на Стејт департментот за човекови права.

Според извештајот, членови на безбедносните сили направиле одредени злоупотреби, вклучувајќи прекумерна употреба на сила од страна на полицијата и затворските чувари.

„Владата презеде чекори да ги идентификува, истражи, обвини и казни официјалните лица кои направиле злоупотреби“, се вели во извештајот, кој нагласува дека Народниот правобранител верува оти неказнивоста на полицијата продолжува да биде проблем.

Извештајот забележува дека постојат одредени пријави за полициска злоупотреба на притворени и затворени лица, и оти била користена прекумерна употреба на сила.

Омбудсманот изминатава година добил 30 жалби од затворени и приведени лица за наводна физичка злоупотреба, бруталност, тортура, нехуман и деградирачки однос од страна на полицијата и затворските чувари, вклучувајќи ги затворите во Идризово, Скопје, Куманово, Штип и Охрид.

Извештајот нагласува дека затворските услуги понекогаш биле неадекватни, но, оти биле преземени соодветни чекори за нивно подобрување.

Во однос на корупцијата, законот предвидува кривични казни за корупција од страна на официјални лица, но, оти постојат извештаи дека официјални лица биле вмешани во корупција, нагласува извештајот.

„Невладиниот сектор вели дека владината доминантна улога во економијата создала услови за корупција“, стои во извештајот, во кој се додава:

„Во нејзиниот извештај за Северна Македонија на 6.октомври, Европската комисија вели дека државата направила добар напредок во истрагата и прогонот на криминал на високо ниво“.

Стејт департментот забележува дека Владата покажала поголема почит кон судската независност и непристрасноста во однос на претходните години.

„Согласно извештајот на Европската комисија од 6. октомври, државата воспоставила механизми да обезбеди судска независност и одговорност, вклучувајќи воведување на процедури за дисциплина“, се вели во извештајот.

Судскиот совет, пак, добил 283 жалби за погрешно судско постапување, а одвоено Судскиот совет примил 60 формални барања за отстранување или дисциплинска постапка против судии.

Согласно извештајот, медиумската средина продолжила да се подобрува изминатава година, а според Асоцијацијата на новинари на Македонија, владиниот одговор во случаи на насилство и закани кон новинари бил бавен и неефикасен.

Во однос на слободата на интернетот, Владата не ограничила пристап до интернетот, ниту пак цензурирала онлајн содржина.

„Нема извештаи дека Владата мониторирала приватни онлајн комуникации без соодветно право овластување“, забележува извештајот.

Во него се нагласува дека последните парламентарни избори биле конкурентни, и покрај ограничената можност на политичарите да се обратат пошироко поради пандемијата на ковид-19.

loading...

Website https://animedao.nl: Watch Akahori's Heretical Hour Love Game animedao Episode 13 animedao re zero

AnimeFLV: Durarara!! anime episode 24 online free at https://animeflv.uk anime sites

Website https://gogoanime.be: Watch Interlude (Dub) gogoanime Episode 3 gogo anime tv

Website https://animebee.to: Watch Inazuma Eleven Go vs. Danball Senki W Movie animebee Episode Full anime websites

Cults3d: https://cults3d.com/fr/utilisateurs/gogoanimelol

Onlineboxing: http://onlineboxing.net/jforum/user/editDone/110745.page