(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

Стејт департмент: Вкупно 127 македонски граѓани стапиле во терористички групи во ИД, 38 биле убиени, 69 се вратиле, 19 останале

Северна Македонија во 2020 година беше дел од Глобалната коалиција за пораз на ИД (Исламска држава). На нејзина територија немаше терористички напади и не е забалежано заминување на поединци за стапување во ИД, но главниот проблем во борбата со тероризмот во земјата е враќањето на терористичките борци дома.

Ова е нотирано во годинашниот Извештај за тероризмот во светот на американскиот Стејт департмент, поврзано со Северна Македонија. Документот е подготвен од Бирото за борба со тероризмот на надворешополитичкиот орган на САД.

Во него се вели дека националниот Комитет за борба со насилен екстремизам и тероризам забележал 143 граѓани на Северна Македонија кои претходно патувале или се обиделе да патуваат за Сирија и Ирак со цел стапување во терористички ќелии.

-Од 127 возрасни лица кои престојувале во Сирија и/или Ирак, 38 биле убиени, 69 се вратиле во Северна Македонија, а 19 останале, се наведува во Извештајот.

Се додава дека македонските власти опасноста од терористички закани ја оцениле како „просечна“ или средна, во време кога членови и симпатизери на ИД се присутни во земјата. Во јуни, годинава, македонската Влада усвоила Национален план за реинтеграција на странските терористички борци и нивните семејства.

Се укажува дека легислативата на Северна Македонија е адекватна за кривичен прогон на лица осомничени за извршување или помагање на терористички активности или за учество во странски конфликти. Предизвик, сепак, се ниските казни за дела поврзани со тероризам, велат од американскиот Стејт департмент.

Се наведува случајот со задржувањето на три лица во Куманово во август 2020 година од страна на припадници на Секторот за насилен екстремизам на МВР и на уште осум други лива во декември лани, под сомнение за тероризам и поврзано со аспењата во август.

-Секторот за тероризам и насилен екстремизам на Министерството за внатрешни работи ги предводеше напорите за борба против тероризам поврзани со спроведувањето на законот. Во август единицата уапси три лица во Куманово во заедничка операција со Агенцијата за национална безбедност. Тие се уште не се обвинети за тероризам. МВР соопшти дека тројцата отслужиле затворска казна по нивната екстрадиција од Турција во 2016 година за обид да се приклучат на ИД, и, по нивното ослободување од затвор во 2019 година, подготвувале терористички напади во земјата и поседувале оружје и експлозиви. Единицата, заедно со АНБ, потоа уапси осум лица, три во Скопје и пет во Куманово, во декември, под сомнение за тероризам и во врска со апсењата во август, стои во Извештајот.

Се наведува дека легислативата на земјава против перење пари и борба со финансирање на тероризмот ги следи меѓународните стандарди и дека нејзината Управа за финансиско разузнавање (УФР), е членка на групата Егмонт. Владата, се наведува, во септември ги усвои измените на Законот за спречување на перење пари и финансирање тероризам за транспонирање на одредбите од Директивата V (2018/843) и усогласување на законот со правото на ЕУ и дека преостанува Парламентот да ги усвои амандманите.

Управата за финансиско разузнавање во 2020 година добила два извештаи за сомнителни трансакции за финансирање тероризам и осум неформални извештаи; поднесе девет извештаи до надлежните институции за понатамошна истрага.

Во Извештајот на Стејт департментот се наведува и дека официјално Скопје има тесна соработка со останатите балкански земји во областа на борбата против тероризмот и насилниот екстремизам.

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Attack on Titan Final Season

Death Note

My Hero Academia (Dub) Episode 4

dubbed anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

AnimeHeaven My Hero Academia Season 2 Episode 19