Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ
Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ
Средба Николовски – Оздемир во Берлин: Обединети во изнаоѓање на нови можности за полесно надминување на кризата со храна
Средба Николовски – Оздемир во Берлин: Обединети во изнаоѓање на нови можности за полесно надминување на кризата со храна
НАМЕСТО ДА ГО ХЕЈТАМЕ ЗАТОА ШТО Е АЛБАНЕЦ, ТРЕБА ДА МУ ПОДИГНЕМЕ СПОМЕНИК НА ЕДИ РАМА, ЧОВЕКОТ ИМА НАПРАВЕНО ПОВЕЌЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД ПОЛА ОД НАШИТЕ ПОЛИТИЧАРИ
НАМЕСТО ДА ГО ХЕЈТАМЕ ЗАТОА ШТО Е АЛБАНЕЦ, ТРЕБА ДА МУ ПОДИГНЕМЕ СПОМЕНИК НА ЕДИ РАМА, ЧОВЕКОТ ИМА НАПРАВЕНО ПОВЕЌЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД ПОЛА ОД НАШИТЕ ПОЛИТИЧАРИ
Драги: Италија поддржува одвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
Драги: Италија поддржува одвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
Што вклучува предлог-решението на бугарскиот парламент за кревање на ветото
Што вклучува предлог-решението на бугарскиот парламент за кревање на ветото
Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог

Столтенберг: Иако Русија тврди дека се повлекува, ситуацијата на терен е поинаква

Членките на НАТО продолжуваат да ги користат сите дипломатски мерки за решавање на кризата во Украина, но не гледаат знаци на деескалација, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

На прес-конференција по состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО, тој повтори дека иако Русија тврди дека нејзините трупи се повлекуваат од границата со Украина, ситуацијата на терен го покажува спротивното „и тоа секој може да го види од снимки од комерцијални сателити“.

– Русија се обидува да создаде изговор за инвазија на Украина, изјави генералниот секретар на НАТО.

– Членките на НАТО и обезбедуваат на Украина инструктори, воена опрема, разузнавачки информации и значителна финансиска помош, додаде тој.

Столтенберг рече дека НАТО сè уште не го добил одговорот од Русија во врска со европската безбедност, документ за кој официјална Москва соопшти дека денеска ќе го достави до Вашингтон.

Тој уште информира дека НАТО кон крајот на годинава ќе спроведе воена вежба во Грузија.

– ЕУ соопшти дека ќе одржи воени вежби во Грузија подоцна оваа година и НАТО ќе учествува во нив, рече Столтенберг на прашањето за можноста за воени вежби во Грузија во март.

loading...

go88 quên mật khẩu go88 cổng quốc tế nhóm kéo go88

sunwin go88 sunwin homepage tải sunwin vip