Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

СТОТИНА ДОМАЌИНСТВА ВО ВАЛАНДОВО СЕ ПРИЈАВИЛЕ ЗА СЕЛЕКЦИЈА НА ОТПАД, ЗА ОНИЕ ШТО СОБРАЛЕ НАЈМНОГУ ЌЕ ИМА И ПАРИЧНИ НАГРАДИ

Стотина домаќинства од Општина Валандово се пријавиле за селекција на отпад и подигнале кеси со бар кодови од ЈП „Комунален сервис“, во кои ќе складираат пластика и хартија. Тие преку мобилна апликација ќе известуваат дека кесите се полни. Овој проект го иницираше Марио Томов од „Селектирај отпад“ и ја креираше мобилната апликација. Домаќинствата кои ќе достават најмногу селектиран отпад ќе добијат и парични награди.

„Интересот од ден на ден расте. Само во првата седмица наши екипи подигнаа 40-ина кеси со пластика. Наполнивме цел трактор со кеси со пластика и хартија, кои се транспортирани во посебна просторија во пожарната. Оттаму, пластиката и хартијата ќе се подигаат од фирми кои ги преработуват како суровина, но таа постапка ја преземаат иницијаторите на проектот, односно од ‘Селектирај отпад‘. Ние само помагаме во целиот процес“, информираше Емилија Заева Костова, директорката на ЈП „Комунален сервис“ и додаде дека селектираниот отпад ќе се подига секој петок.

Задоволство од процесот изрази и тимот на „Селектирај отпад“. Марио Томов вели дека овој проект, кој доби поддршка и од Фондот за иновации, е во интерес на зачувување на животната средина.

„Целта на мобилната апликација и самиот проект е зачувување на животната средина, но и заработка од отпадот кој може да се искористи како секундарна суровина. Со рециклирањето на отпадот решаваме повеќе општествени проблеми. Целта ни е и да ја подигнеме и јавната свест“, вели Томов.

loading...

english anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

english anime AnimeHeaven JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

animes online Redo of Healer

stream anime online Naruto

anime heaven au AnimeHeaven One Piece (Dub)

anime heaven au Black Clover (Dub)

tải go88