Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

Студентите од Тетовскиот универзитет ја бојкотираат професорката обвинета за психичко малтретирање

Професорката Бесијана Мехмеди е во центар на скандалот кој минатиот месец изби на Тетовскиот државен универзитет, односно на Факултетот за уметности.

Група нејзини студенти ја обвинија дека психички ги малтретира и поради тоа организираа два протеста. Бараа таа да биде разрешена од позицијата професор.

Студентите ја обвинија дека за време на предавањата ги малтретирала и им се заканувала поради тоа како тие се однесувале на Фејсбук, што лајкувале и кои политички партии ги следеле. Во еден момент на студент му се заканила дека „ќе го фати за гуша“, тврдат студентите.

Сепак, деканот на факултетот само писмено ја опомена професорката и им понуди на студентите предавањата да ги следат кај друг професор.

Бленди Ходаи од Форумот за образовни промени, организација која го поддржа протестот, за „Фокус“ вели дека тие најостро го осудуваат однесувањето на професорката Бесијана Мехмеди и сметаат дека лицата кои се закануваат, навредуваат и малтретираат студенти, местото не треба да им биде на универзитетите.

Ходаи додава дека за да се спречат вакви скандалозни случаи, важно е Универзитетите да преземат мерки до разрешување на професорите кои се закануваат.

По неколкунеделен протест и бојкот, студентите на Факултетот за уметности – музичка насока избраа да не слушаат предавања и да не земаат испити кај професорката Бесијана Мехмеди. Наместо неа од деканот на Факултетот за уметности, за замена е именуван Бајрам Чупи, информираше Ходаи.

loading...

ric go88

SunWin - Game đổi thưởng hấp dẫn uy tín hàng đầu đánh bài online sunwin tải sunwin 2022