Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) Заев и Бочварски во Подпелистерието: Инвестираме во патната и друга инфраструктура особено во општините каде што туризмот е од големо значење за развој на локалната економија
(ВИДЕО) Заев и Бочварски во Подпелистерието: Инвестираме во патната и друга инфраструктура особено во општините каде што туризмот е од големо значење за развој на локалната економија
БРНАБИЌ: Србија доби на подарок 600 милиони евра од ЕУ за нова брза железница од Белград до Ниш
БРНАБИЌ: Србија доби на подарок 600 милиони евра од ЕУ за нова брза железница од Белград до Ниш
Последна вест: Охридскиот регион, сепак, добива уште една шанса од УНЕСКО
Последна вест: Охридскиот регион, сепак, добива уште една шанса од УНЕСКО
Заев: За Охрид одлучуваат експерти на УНЕСКО, не можам да и се јавам на норвешката премиерка
Заев: За Охрид одлучуваат експерти на УНЕСКО, не можам да и се јавам на норвешката премиерка
ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ГИ ВАДИ ОД ПАМЕТ ВМРОВЦИТЕ, ИМ ДРЖИ ЛЕКЦИЈА ПО МЕНАЏИРАЊЕ СО СОВРЕМЕНА МЕТРОПОЛА - Булевар АСНОМ почна да се пробива низ Керамидница, Шилегов очекува да биде готов в година
ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ГИ ВАДИ ОД ПАМЕТ ВМРОВЦИТЕ, ИМ ДРЖИ ЛЕКЦИЈА ПО МЕНАЏИРАЊЕ СО СОВРЕМЕНА МЕТРОПОЛА - Булевар АСНОМ почна да се пробива низ Керамидница, Шилегов очекува да биде готов в година
МЗ: Вакцинацијата руши рекорди скоро 20.000 дози вакцини се аплицирани вчера
МЗ: Вакцинацијата руши рекорди скоро 20.000 дози вакцини се аплицирани вчера

СУБВЕНЦИИ ЌЕ ИМА ЗА СИТЕ, НЕ САМО ЗА АЛБАНЦИТЕ, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев најави дека субвенции ќе има и за Македонци и за Албанци и за Турци и за Срби, Власи, Роми, Бошњаци. (Фото: Влада)

Премиерот Зоран Заев кажа дека субвенции ќе има за сите граѓани во земјава без оглед на националноста и сите ќе имаат еднаков пристап до субвенциите, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата со Мила Царовска за националната платформа за онлајн учење. Вицепремиерот Артан Груби завчера најави дека ќе се субвенционираат компаниите кои ќе вработат Албанци и припадници на другите малцински етнички заедници.

„Сакам веднаш да ја расчистиме маглата. Субвенции ќе има и за Македонци и за Албанци и за Турци и за Срби, Власи, Роми, Бошњаци. За сите во нашата земја и тие ќе бидат еднакво организирани за сите граѓани“, изјави Заев на денешната прес-конференција во Владата.

Заев потоа продолжи да наведува неколку примери за, како што кажа тој, стратешки инвестиции со кои ќе се придонесе за вработување на граѓани од сите етнички заедници. Зборуваше за ставање во функција на Тутунскиот комбинат Куманово, „за да ја реактивираме дејноста на тутунот, но и да се вработат граѓани од целиот регион на Куманово, и Албанци и Срби и Македонци, секој со својата квалификација“.

Го спомена и проектот на „Еколог“ од 300 милиони евра во тетовскиот регион, потоа проектот за дигитален центар во Општина Карпош за вработување млади луѓе со информатички технологии, како и центар во Неготино.

Груби завчера изјави дека вработувања во приватен сектор по национален клуч било предвидено во изборната кампања на ДУИ и прифатено во владината програма, но рече дека не знае како тоа би се извело, бидејќи станува збор само за идеја и уште не се разговарало со компаниите што мислат за ова, ниту пак во Владата се размислувало како ќе се реализира проектот.

loading...

4Anime dubbed anime: Watch Boku no Hero Academia 5th Season Episode 2 (https://4anime.biz/m/qnpK/ep-2)

AnimeTV anime tv list: Watch Naruto: Shippuden (Dub) Episode 320