Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

ТЕМАТА ЗА НОВИ ИЗБОРИ Е ЗАТВОРЕНА, ИМАМЕ ЗГОЛЕМЕНО МНОЗИНСТВО, ОВАА ВЛАДА НЕМА ВРЕМЕ ЗА 100 ДЕНА ГРЕЈС ПЕРИОД, РЕЧЕ МАНДАТАРОТ КОВАЧЕВСКИ

За континуитетот на македонскиот народ и јазик никој немa да разговара. Македонските и бугарските граѓани повеќе се заинтересирани за економска, културна и друг вид на соработка, е ставот на мандатарот. (Фото:К.Попов)

Мандатарот за нова Влада Димитар Ковачевски пред пратениците го почна експозето со пребројување на парламентарното мнозинство, нагласувајќи дека сега тоа е зголемено. Кажа дека оваа влада ќе има целосен правен легитимитет и за ова повеќе е беспредметно да се разговара.

„Оваа влада нема време за ‘100 дена грејс период на влада’. Мора веднаш да се фрлиме во жарот и да работиме. Имаме ретка шанса во овие 2,5 години да се посветиме на решавање на проблемите на граѓаните, енергетската криза, здравствената со пандемијата, развој на економијата и напредок, образовните реформи, намалување на администрацијата… Во новата програма има нови политики и мерки, но и продолжување на почнатите добри проекти“, кажа Ковачевски, кој искоментира дека го викаат технократ, но не се буни.

Пред пратениците кажа дека се нафатил да биде мандатар и ако биде избран и за премиер, зашто сакал да работи.

„Резултатите од работењето на владата ќе се мерат“, најави тој.

За тимот министри што го предлага, кажа дека е тим на нови луѓе кои ќе испорачаат резултати, за клучните поенти: одржлив раст на економијата, зголемување на домашните и странските инвестиции, поддршка на пензиите со раст преку посебна програма, раст на капиталните инвестиции и извозот, политики за намалување на младинската невработеност, пораст на минималната и на просечната плата, енергетска преструктуираност (со користење на сонцето и на други обновливи извори на енергија). Оваа цел тој ја нарече енергетска револуција и нагласи дека стратешка цел ќе биде чувањето притоа на животната средина.

Од завршување на капиталните инвестиции рече дека е изградбата на Коридорот 8, поврзувањето на Бугарија со Албанија преку Македонија, која доцни 10 години, на автопатот Кичево-Охрид, Скопје-Блаце и други.

Ковачевски кажа дека ќе има финансиска поддршка на земјоделството заради обезбедување на храна, кога во цел свет поскапува.

И тој вети борба против корупцијата.

Едно општество за сите, ќе продолжи и ќе се надградува таа концепција, која, како што кажа, има одлични резултати и треба да се надградува уште.

„За континуитетот на македонскиот народ и јазик никој немa да разговара. Македонските и бугарските граѓани повеќе се заинтересирани за економска, културна и друг вид на соработка. Историјата ќе им ја оставиме на историчарите“, рече мандатарот.

Ковачевски нема да ги дели граѓаните на наши и ваши, туку, како што вети, на чесни и нечесни. За поделбите се виновни политичарите, а не граѓаните, е неговиот став. Рече дека граѓаните се веќе уморни од трки со партиски соопштенија и бараа да им се подобри животот.

Ковачевски побара комуникација со опозицијата, академската заедница и синдикатите.

По него излезе Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ и побара предвремени парламентарни избори. Зборуваше повеќе за Зоран Заев, а речиси воопшто за понудената владина програма на Ковачевски.

loading...