(ВИДЕО) ВАКВИТЕ ЛУЃЕ ДАВААТ НАДЕЖ ДЕКА ЕДЕН ДЕН СВЕТОТ ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ
(ВИДЕО) ВАКВИТЕ ЛУЃЕ ДАВААТ НАДЕЖ ДЕКА ЕДЕН ДЕН СВЕТОТ ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО МЕСТО ЗА ЖИВЕЕЊЕ
(ВИДЕО) Дива свиња уби ловџија во Неготино
(ВИДЕО) Дива свиња уби ловџија во Неготино
ИДИОТСКАТА ТЕЗА НА ВМРОВЦИТЕ: ХЕРОИН СЕ ПРАВИ ОД СОЛНА КИСЕЛИНА И АЦЕТОН КОИ ЧИНАТ 20 ДЕНАРИ ЗА ЛИТРО И НЕ ГОРАТ ПОД НИКАКВИ УСЛОВИ!
ИДИОТСКАТА ТЕЗА НА ВМРОВЦИТЕ: ХЕРОИН СЕ ПРАВИ ОД СОЛНА КИСЕЛИНА И АЦЕТОН КОИ ЧИНАТ 20 ДЕНАРИ ЗА ЛИТРО И НЕ ГОРАТ ПОД НИКАКВИ УСЛОВИ!
Џафери изрази сочувство за смртта на Пендаров
Џафери изрази сочувство за смртта на Пендаров
НОВА МАЈМУНАРИЈА НА ВМРОВЦИТЕ: ЛАЖЕН ПРОФИЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАШКА ШИРИ ОМРАЗА ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА
НОВА МАЈМУНАРИЈА НА ВМРОВЦИТЕ: ЛАЖЕН ПРОФИЛ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧАШКА ШИРИ ОМРАЗА ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА ВО БУГАРИЈА
ОВОЈ ИСПАДНА МНОГУ СМЕШЕН ЧОВЕК: Екс министерот Хоџа јавно пиел кафе со Муса, ама мисли дека го следат и сликаат
ОВОЈ ИСПАДНА МНОГУ СМЕШЕН ЧОВЕК: Екс министерот Хоџа јавно пиел кафе со Муса, ама мисли дека го следат и сликаат
Беличанец: Заев затекна корумпирана партиска мафијашка држава на која и ја скрши кичмата
Беличанец: Заев затекна корумпирана партиска мафијашка држава на која и ја скрши кичмата
(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски
(ВИДЕО) Васев: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не работат ништо, промовираат проекти на СДСМ и му служат само на Мицкоски

ТЕМЕЛКОВСКИ: Лицата со попреченост се дел од Кисела Вода како општина ќе направиме напори да добијат поголема грижа

Денеска во соработка со здружението на граѓани ЦМА Крик, организиравме јавна дискусија на тема „Колку институциите на Општина Кисела Вода се достапни за лицата со попреченост?“. Општина Кисела Вода на ова прашање му дава високо значење и воедно ги прифаќа сите иницијативи за интезивирање на практиките за партиципативно креирање на локални политики засновани на реалните потреби на граѓаните.

Како општина изразивме целосна посветеност да ги прилагодиме планирањето и креирањето на мерки и политики кон потребите на лицата со попреченост и да ја зголеми свеста за потребата од достапност на институциите кон овие лица.

На настанот ги презентиравме проектите спроведени во општината, во соработка со училиштето Димитар Влахов за деца со оштетен вид , каде што има поставено сензорско игралиште, училиштето Д-р Златан Сремец, за ученици со пречки во психичкиот развој, аутизам и мултихендикеп каде игралиште е прилагодено кон потребите на учениците.

Како општина ги презентиравме и нашите заложби за поголема грижа за лицата со попреченост и адаптирање на соодветни содржини, прилагодување на инфраструктурата и улиците. Но како најважен предизвик беше потенцирана потребата за менување на свеста и општо прифаќање на лицата со попреченост и поддршка на нивните семејства како во образовните институции но и во сите сфери на живеењето. Во таа насока се заложивме за поголема соработка со граѓанските организации и сите заинтересирани чинители.

loading...

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Magical Princess Minky Momo (https://4anime.biz/m/rEj7) Episode 31

Website https://wcostream.cc: Watch Ginga Eiyuu Densetsu: Die Neue These - Seiran 3 wcostream Episode 4 paw patrol wcostream

Monsuno: World Master (Dub) (https://gogoanime.be/m/26p) Episode 53

Forexfactory: https://www.forexfactory.com/gogoanimebe

Buddypress: https://buddypress.org/members/gogoanimebe/profile/