МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
НИКОЛОВ: Ќе победиме затоа што општина Росоман го заслужува најдоброто
НИКОЛОВ: Ќе победиме затоа што општина Росоман го заслужува најдоброто
Од 113-тата седница на Владата: Укинато е ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти и се дозволува поголема исполнетост на капацитетите и во отворениот и во затворениот дел
Од 113-тата седница на Владата: Укинато е ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти и се дозволува поголема исполнетост на капацитетите и во отворениот и во затворениот дел

Тензии на косовско-српската граница поради регистерски таблички

Блокада на граничниот премиер Јариње меѓу Косово и Србија

Тензии на границата меѓу Косово и Србија, откако косовската влада упати дополнителни полициски сили за имплементација на одлуката за отстранување на српските регистерски таблички од автомобилите кои влегуваат во нивната држава. Локалните Срби протестираат и поставија барикади на патот.
Припадници на специјалната косовска полиција со оклопни возила се упатија кон границата откако стотици косовски Срби со автомобили и камиони направија блокада на патот кој води до граничниот премин.

Српската полиција досега им ги одземаше регистерските таблички на косовските возила при влез во Србија, па последниот потег на Приштина се правда како реципроцитетна мерка.

Косовските власти соопштија дека од понеделник, 20 септември, регистерските таблички ќе бидат заменувани со привремени и дека дополнителните полициски сили се разместени за имплементација на „реципроцитетот“.

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека Србија е таа што прва вовела ваква мерка. Тој додаде дека потегот на Приштина не ја ограничува слободата на движење и не е насочена кон Србите.

„Ние не баравме привремени регистерски таблички, но тие беа наметнати од другата страна. Се додека нашите граѓани мораат да плаќаат за таблички кога влегуваат во Србија, тие ќе бидат користени и од наша страна“, рече Курти.

Портпаролот на Европската комисија Петер Стано ги повика двете земји „итно и без одложување“ да покажат воздржаност и да се откажат од унилатерални акции.

„Слободата на движење е една од темелите на ЕУ и очекуваме од Косово и Србија да промовираат слобода на движење во регионот“, рече тој.

Белград и Приштина се согласија во 2014 година да дозволат слободно движење. Косовските власти велат дека договорот истекол и дека сега на нивна територија важат само косовските симболи.

Во Белград, претседателот Александар Вучиќ за вторник свика седница на Советот за безбедност.

Косовските Срби денеска целосно го блокираа пристапот до граничните премини Брњак и Јариње со автомобили и камиони во знак на протест.

Кон протестите се приклучи и единствениот српски министер во косовската влада, Горан Ракиќ и ја повика Приштина „да престане со провокации“. Според него, овој потег е директна закана за Србите кои живеат на Косово.

loading...

Watch Demon King Daimao Episode 12

Soni-Ani: Super Sonico The Animation (https://animefreak.ws/m/KNW4) Episode 12

Watch Opera Girl! (Dub) Episode 3

AnimeFLV: My-Hime Specials (Dub) anime episode 27 online free at https://animeflv.uk kissanime

App roll20: https://app.roll20.net/users/9451130/gogoanimebe

Startupmatcher: https://startupmatcher.com/p/kissanime-2