Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

ТЕПАЧКА ЗА АКЦИИТЕ НА НАШАТА НАЈУСПЕШНА БАНКА: Градежникот Фатмир Етеми платил 613 илјади евра за акции во Комерцијална банка

Фатмир Етеми, член на Надзорниот одбор на Комерцијална банка е купувачот на 4.312 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје, известија денеска од банката. Овие акции беа продадени во блок трансакција минатата недела, а за нив Етеми плати 37.730.000 денари или околу 613 илјади евра. Една акција во блокот чини 8.750 денари.

Оваа блок трансакција следуваше по таа предминатата недела кога „Адора Инженеринг“ на познатиот бизнисмен Ванчо Чифлиганец во еден блок купи 48.837 акции со право на глас за кои плати 6,95 милиони евра. Оваа компанија сега е единствениот акционер со над 5 отсто од акциите со право на глас и во моментов поседува 14,99.

Инаку Етеми е член на Надзорниот одбор од 2018 година кога немаше акции во банката. Инаку акционер во банката е и преку неговата градежна компанија ЗСФ ком каде е управител.

„Комерцијална банка“ успеа да ја зголеми добивката за првите три месеци за 64 отсто во споредба со истиот период лани, покажуваат официјалните податоци од билансот на успех објавен на информативниот сервис СЕИ НЕТ.

Добивката на банката за три месеци изнесува 5,86 милиони евра.

ИЗВОР: ФАКТОР.МК

loading...

go88 đăng nhập cách bắt cầu tài xỉu chuẩn go88 đăng nhập go88 bằng facebook

đường link tải sunwin