Маричиќ: 23-ти мај, симбол за општествениот и културен придонес на Власите во современата македонска држава
Маричиќ: 23-ти мај, симбол за општествениот и културен придонес на Власите во современата македонска држава
Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО
Под слоганот „Години будни”, организацијата Tiiiit.Inc. оваа година го најави 10-тото издание на единствениот феминистички фестивал во нашата земја, ПРВО ПА ЖЕНСКО
Честитка по повод 23-ти Мај, Национален ден на Власите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Честитка по повод 23-ти Мај, Национален ден на Власите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
(ВИДЕО) Средба на Ковачевски и Османи со Петков и Генчовска во Рим: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности
(ВИДЕО) Средба на Ковачевски и Османи со Петков и Генчовска во Рим: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности
(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК: КОЛЕГИТЕ ВО ТВ СОНЦЕ СИТЕ СЕ ИДИОТИ, ТОА МИ ГО ПОТВРДИ ГАЗДАТА НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ
(ВИДЕО) ЈАНКО БУРЕК: КОЛЕГИТЕ ВО ТВ СОНЦЕ СИТЕ СЕ ИДИОТИ, ТОА МИ ГО ПОТВРДИ ГАЗДАТА НА ТЕЛЕВИЗИЈАТА ЏОРЏ АТАНАСОВСКИ
Радев: Ако има нарушување на дијалогот во владата на Бугарија за спорот со С Македонија тоа треба јасно да се каже
Радев: Ако има нарушување на дијалогот во владата на Бугарија за спорот со С Македонија тоа треба јасно да се каже
ОВА СЕ ВИКА КОГА СИ ЈА ИМАШ МУВАТА НА КАПАТА, ТОКМУ ТИЕ ПРЕД 50 ГОДИНИ ГИ ПРАТИЈА МОШТИТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО СКОПЈЕ: Бугарските социјалисти ќе ја напуштат владата на Петков доколку Македонија добие преговори со ЕУ
ОВА СЕ ВИКА КОГА СИ ЈА ИМАШ МУВАТА НА КАПАТА, ТОКМУ ТИЕ ПРЕД 50 ГОДИНИ ГИ ПРАТИЈА МОШТИТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО СКОПЈЕ: Бугарските социјалисти ќе ја напуштат владата на Петков доколку Македонија добие преговори со ЕУ
Утре Божествена литургија во Соборниот храм, посебен сообраќаен режим на улиците
Утре Божествена литургија во Соборниот храм, посебен сообраќаен режим на улиците

ТЕШКИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА СКОПЈЕ И СКОПЈАНИ – ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА НОВИОТ ДИРЕКТОР НА ЈСП: ПРЕТПРИЈАТИЕТО Е ЗАГЛАВЕНО ВО ДОЛГОВИ, НИЕ СО АРСОВСКА ЌЕ ГО ДОЗАКОПАМЕ СО ТОА ШТО ЌЕ ГИ УКИНЕМЕ ПРИХОДИТЕ ОД 1 МИЛИОН ЕВРА ГОДИШНО!

Околу 200.000 денари е дневниот приход на ЈСП „Скопје“ од продажба на билети. Тоа значи дека месечно по овој основ во претпријатието се влеваат околу 100.000 евра, а годишно 1,2 милиони евра.

Новиот директорот на ЈСП „Скопје„ Иван Илиевски вели дека овие средства не се многу за да не може да се покрие бесплатниот автобуски превоз кој градоначалничката Данела Арсовска го најави во својата изборна кампања.

„Според бројките кои ги добив, околу 30 отсто од приходите кои ги има претпријатието се од продажба на билети. ЈСП не живее од билетите и затоа бесплатниот автобуски превоз е реалност и може да се реализира“, вели директорот Илиевски.

Илиевски на брифинг со новинарите кажа дека го затекнал претпријатието во многу лоша финансиска состојба и дека во наредниот период ќе работат на негова консолидација.

„Загубата до денеска е околу 2 милиона евра, а обврските кои има претпријатието кон добавувачи околу 3 милиони евра. Во процесот на јавни набавки многу малку фирми се пријавуваат оти не им се плаќа. Тоа влијае врз цената на деловите и сè друго што е врзано со работењето на претпријатието“, вели Илиевски, додавајќи дака од 1 јануари ќе почне да се исплаќа и кредитот од 10 милиони евра од ЕБОР за набавка на новите автобуси од МАН.

ЈСП „Скопје“ со години е во загуби и за да можат да се исплати плата на вработените и обрвски кон добавувачи постојано добива субвенции од буџетот на Град Скопје.

Бесплатниот автобуски превоз, како што најави градоначалничката Данела Арсовска, за сите граѓани ќе биде воведен за две години. Од почетокот на наредната година ќе се врати бесплатното возење за пензионерите, кое беше укинато пред две години поради пандемијата на ковид-19.

loading...