(ВИДЕО) БУЧКОВСКИ: Предлогот е добар и треба да го прифатиме, пропадна идејата дека во Бугарија и Македонија живее еден ист народ!
(ВИДЕО) БУЧКОВСКИ: Предлогот е добар и треба да го прифатиме, пропадна идејата дека во Бугарија и Македонија живее еден ист народ!
Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Приведени лица барани со потерници во гостиварско
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Акциска контрола на МВР во угостителски објекти во Берово: Точење алкохол на малолетници, непочитување на работното време, приведени неколку лица
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Совет за македонски јазик: Во предлогот се испочитувани самостојноста и оригиналноста на јазикот
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров
Откако Украинците им потопија неколку бродови и ги запукаа со тешка артилерија од новите американски топови, Русите се повлекоа од Змискиот остров
ТХП: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од деструктивните политики
ТХП: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од деструктивните политики
Пендаровски за утре седница на Советот за безбедност – на дневен ред францускиот предлог
Пендаровски за утре седница на Советот за безбедност – на дневен ред францускиот предлог
УРЕДНИКОТ НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК, ПОПОВСКИ ВО КОЛУМНА ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Францускиот предлог е врвна дипломатска приказна како да се понуди решение за еден небулозен спор
УРЕДНИКОТ НА НЕЗАВИСЕН ВЕСНИК, ПОПОВСКИ ВО КОЛУМНА ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Францускиот предлог е врвна дипломатска приказна како да се понуди решение за еден небулозен спор

ТЕШКО НАС СО БРАЌАТА, РЕШИЛЕ СИТЕ ДА НЕ НАТЕРААТ ДА ЗЕМЕМЕ БУГАРСКИ ПАСОШ ЗА ДА ВЛЕЗЕМЕ ВО ЕУ – Бугарија си го модифицираше, па го прифати францускиот предлог

Комисијата за надворешни работи на бугарскиот Парламент вечерва донесе одлука да го прифати предлогот на политичката партија „Демократска Бугарија“ за уредување на односите со Македонија, кој всушност е модификација на францускиот предлог за кревање на ветото.

Заклучокот на Комисијата е дека бугарскиот Парламент и наложува на Владата да го одобри предлогот на француското претседателство за укинување на ветото за почеток на преговорите за членство за Македонија со тоа што се бара документот експлицитно да се прецизира и подобри во „одбрана на бугарскиот национален интерес“.

Прво предлогот да се прецизира така што ќе гарантира вметнување на Бугарите во Уставот на Македонија таму, каде што се споменати другите народи и на рамноправна основа со тие народи.Ова според првичните толкувања значи вметнување на Бугарите во делот на Преамбулата на Уставот.

Второ, да се наведе јасно дека ништо во процесот на пристапување на Македонија во ЕУ не може да се толкува како признавање на Бугарија за постоење на македонски јазик.

Трето, да се дадат гаранции дека добрососедските односи остануваат хоризонатален критериум до крајот на преговорите на Скопје за членство и Европската комисија за цело време го информира Европскиот совет за имплементацијата.

Четврто, периодичниот преглед на исполнувањето на Договорот за добрососедство треба да биде јавно објаавен и во преговарачкиот процес.

loading...

game bài go88 win go88 bịp đánh lô trên go88

sunwin nohu sunwin g63 tại sunwin pro plus ios