Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Тито се повлекува од политиката, вечната сенка на Бранко, го донесе Груевски на власт 2006-та за потоа да помогне во неговото рушење, за малку ќе станеше претседател во 1999-та но му ја украдоа победата

Се уште актуелниот лидер на НСДП во изјава за Фокус потврдува дека Мисовски и Трајковски имаат амбиции да го наследат на чело на партијата.

По неколку последователни манди на чело на НСДП од 2005 година, Тито Петковски се повлекува од лидерската позиција во партијата.

Како што вели тој во изјава за Фокус, одлучил да не се кандидира на претстојниот редовен изборен конгрес на владејачката партија.

–Треба да се знае кога е доста. Доаѓаат млади луѓе. Многу од нив со кои ја формиравме партијата сега се значајни луѓе во политиката, бизнисот, и ќе може да дадат значаен придонес во нејзиниот развој. Доаѓа ново време и нови предизвици – вели Петковски.

Тој посочува дека отворена е постапката за кандидирање за партиски лидер, додека, како што објаснува, кандидатите мора да исполнуваат одредени услови и критериуми.

Се уште актуелниот лидер на новите социјалдеморкати потврдува дека долгогодишниот пратеник Горан Мисовски и директорот на ПУИК Кристијан Трајковски имаат амбиции да бидат негови наследници.

loading...