Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето

ТРАЈАНОВСКИ: РУСИЈА НИКОГАШ ВО ИСТОРИЈАТА НЕ БИЛА НА СТРАНАТА НА МАКЕДОНИЈА!

Зошто Македонија да ја поддржи империјалистичка Русија?
1. Зашто Русиja не ослободи од Отоманците и ни направи држава. Не се случило, како ни „Сан-стефанска Голема Бугарија“ на рускиот гроф Игнатиев.
2. Зашто Русија го поддржа ТМОРО и Илинденското востание во 1903. Не се случило.
3. Зашто Русија беше за целокупна Македонија во 1912. Напротив, Рускиот император требаше да биде судија при поделбата на спорните делови.
4. Зашто во Првата светска војна Русија ги поддржа Македонците? Не, туку ги поддржа големосрбите кои не третираа како „јужносрбијанци“.
5. Зашто СССР се бореше да не влезат нацисти на Балканот. Не, туку потпиша пакт со нацистите, и тргуваше со Хитлер кога ја подари Македонија на Бугарија и Италија.
6. Зашто СССР се бореше за ослободување на Македонија од нацистите. Ни тоа не се случило, барем не во Македонија.
7. Зашто СССР беше за обединување на Македонците во една држава. И тоа не се случило. Сведочат процентите на салфетките од тајниот договор Сталин-Черчил.
8. Зашто СССР многу го обичаше Тито кој ги признаваше Македонците, а ич не го обичаше Живков кој ги негираше Македонците. И тоа се нема случено.
9. Зашто Русија најмногу се грижи за мирот во Македонија и на Балканот. Не се случило. Видовме пред и на 27 април 2017 што значи „украинско (руско) сценарио“.
10. Зашто „братска“ Русија ја почитува Македонија која влезе во НАТО и сака да биде членка на ЕУ. И тоа, за жал, се нема случено.
Македонија никогаш не била ни последно дупче во империјалистичката шупелка на Русија. Била само „монета за поткусурување“.
Историјата не учи: Скраја да е од Русија!

П.С. Два пати сум го читал Достоевски како млад, има напишано еден многу интересен роман – „Злосторство и казна“. Го напишал по прогонството во Сибир, откако бил осуден на смрт (и за малку егзекутиран) зашто членувал во антицаристички кружок кој одржувал расправи за забранети книги од Западот. Така што, не го спомнувајте името на Достоевски сега залудно.

Жарко трајановски

РЕДАКЦИЈА МАКТЕЛ:

Ферски е да се потсети дека Русија прва не признала 1991-ва и дека исто така црвената армија помогнала да биде ослободена земјава од нацистите 1945-та секако со помош на партизаните и бугарската армија која сменила страна.

loading...

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

free anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

anime flix One Piece

watch anime online ANIMEFLIX My Hero Academia Season 4

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 4

ANIMEFLIX Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

tải go88