МВР: Санкционирани 40 возила за јавен превоз на територија на цела држава, 16 со неисправни сопирачки
МВР: Санкционирани 40 возила за јавен превоз на територија на цела држава, 16 со неисправни сопирачки
БРАВО: Тројцата градоначалници, на Општина Кисела Вода, на Град Скопје и на Општина Велес денес им организираа патување и еднодневна прошетка низ Велес на децата со церебрална парализа
БРАВО: Тројцата градоначалници, на Општина Кисела Вода, на Град Скопје и на Општина Велес денес им организираа патување и еднодневна прошетка низ Велес на децата со церебрална парализа
ПОЖАР ВО ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ ВО ДРАЧЕВО, СО БРЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА СКОПСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ПОЖАРОТ Е ИЗГАСНАТ И ШТЕТАТА Е НЕЗНАЧИТЕЛНА, НЕМА ПОВРЕДЕНИ
ПОЖАР ВО ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ ВО ДРАЧЕВО, СО БРЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА СКОПСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ПОЖАРОТ Е ИЗГАСНАТ И ШТЕТАТА Е НЕЗНАЧИТЕЛНА, НЕМА ПОВРЕДЕНИ
Градската болница „8 септември“ треба да плати околу 1,5 милиони евра за струја и гас
Градската болница „8 септември“ треба да плати околу 1,5 милиони евра за струја и гас
И ГЕРМАНИЈА СИ ИМА СВОЈ ТРАМП: Германија ја затвори канцеларијата на Шредер поради неговата блискост со Путин
И ГЕРМАНИЈА СИ ИМА СВОЈ ТРАМП: Германија ја затвори канцеларијата на Шредер поради неговата блискост со Путин
НЕЗАВИСЕН СИНДИКАТ НА ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА: Почнуваме со штрајк со шатори пред владата затоа што 2 години владата нема прераспределено професионални војници по наполнети 45 години старост
НЕЗАВИСЕН СИНДИКАТ НА ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ НА МАКЕДОНИЈА: Почнуваме со штрајк со шатори пред владата затоа што 2 години владата нема прераспределено професионални војници по наполнети 45 години старост
ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА: Во пролетната акција во Ѓорче Петров досега се одложени 70 кубни метри кабаст отпад
ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА: Во пролетната акција во Ѓорче Петров досега се одложени 70 кубни метри кабаст отпад
Ковачевски - Макрон: Франција е посветена на европската перспектива на Северна Македонија, нема време за губење, секое одложување е штетно за Балканот и Европа
Ковачевски - Макрон: Франција е посветена на европската перспектива на Северна Македонија, нема време за губење, секое одложување е штетно за Балканот и Европа

Тренчевска: Ќе продолжиме со подобрување на квалитетот на социјаланата заштита и сигурност на најранливите категории на граѓани

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска оствари работна средба со градоначалникот на Општина Крушево Томе Христоски. Таа го информираше градоначалникот дека Министерството ќе продолжи со подобрување на квалитетот на услугите во социјалната заштита и сигурност, со ставање на многу посилен акцент на потребите на ранливите категории на граѓани.

„Социјалната сигурност, заштитата на децата, вработувањето на тешко вработливите граѓани преку мерката услуга и грижа во домот, се само дел од постојните предизвици кои ќе ги решаваме и во текот на оваа година. Од буџетот за 2022 година обезбедивме средства за лични асистенти за лица со попреченост од 6 до 64 години, а ќе продолжиме и со поддршката на згрижувачките семејства. Крушево со 32 згрижувачки семејства е една од водечките општини во земјава во згрижување на 39 деца и возрасни лица со попреченост. Во соработка со општината и со локалниот центар за социјална работа ќе вложиме напори за да поттикнеме нови згрижувачки семејства, како и за натамошно јакнење на поддршката за постојните згрижувачи, рече министерката Тренчевска.

Таа потенцираше дека во новоотворениот Центар за поддршка на згрижувачките семејства во Битола кој е надлежен и за општината Крушево, згрижувачките семејства добиваат постојана поддршка, практични совети, информации и обуки.

Градоначалникот Христоски посочи дека општината ќе продолжи со грижата за своите граѓани, преку активните мерки на Министерството за труд и социјална политика.

loading...

anime sites. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

Tokyo Ghoul Episode 11

gogoanime1 Kiss x Sis (TV)

GoGoAnime One Piece (Dub)

GoGoAnime Redo of Healer Episode 6

tải go88