Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Приведен крадец во Скопје, фатен при обид за тешка кражба, Приведени двајца разбојници во Скопје, Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
Ковачевски: Земјоделските субвенции се исплаќаат навремено, со мерки поттикнуваме стабилно и зголемено домашно производство на храна
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
(ВИДЕО) Ковачевски: Со ребалансот се обезбедуваат средства во висина од 80 милиони евра за антикризни мерки, поддршка на земјоделците и повисоки плати и пензии
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза

Тренчевска – Која: Поддршката од Мисијата на ОБСЕ важна за реализирање на започнатите и на новите проекти

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска оствари средба со Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Клеменс Која на која се разговараше за родовата еднаквост, недискриминацијата, инклузијата на ромската заедница, за капацитетот на администрацијата. Министерката Тренчевска посочи дека соработката со ОБСЕ е многу значајна во имплементацијата на проектите и дека очекува таа да продолжи.

„Еден од моите приоритети е до крајот на годинава да го донесеме Законот за родова еднаквост. Работната група ќе го унапреди текстот на законот, за успешно да го имплементираме. Ќе ги јакнеме капацитетите на жените и во јавната администрација, за да можат да се справат со предизвиците во работењето и да се стекнуваат со вештини со кои сами ќе се изборат за повисоки позиции во администрацијата. Со новиот Закон за буџети, кој ќе го донесеме, веќе ги направивме првите чекори за повидлива родова еднаквост, бидејќи во креирањето на стратешките документи ќе биде вклучена и родовата компонента “, рече Тренчевска.

Од страна на Шефот на Мисијата на ОБСЕ, амбасадорот Клемент Која беше изразена поддршка на законски решенија кои треба да бидат донесени во следниот период. Исто така, се разговараше и за започнатиот процес на регистрирање на лицата без лични документи кои најчесто доаѓаат од ромската заедница, за Стратегија за инклузија на Ромите 2022-2030, која се фокусира на осум области за кои ќе бидат изработени акциски планови и за Оперативниот план кој предвидува мерки за активација од кои се очекува Ромите кои примаат гарантирана минимална помош да излезат на пазарот на трудот.

Двете страни изразија подготвеност за понатамошна соработка во сите сегменти кои се во надлежност на Министерството за труд и социјална политика во насока на заштита на граѓаните и нивните социјално економски права.

loading...

go88 phiên bản cũ Go88 - Tải Go88 Thiên đường Game Bài Đổi Thưởng lớn nhất go88 earn

sunwin pro plus kang seok miễn phí tải game sunwin sunwin android