(ВИДЕО) Безбедно лето: „Носи кацига, вози одговорно!“- значително намален бројот на жртви на сообраќајниците
(ВИДЕО) Безбедно лето: „Носи кацига, вози одговорно!“- значително намален бројот на жртви на сообраќајниците
ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ДОБИ НАЈГОЛЕМ КОМПЛИМЕНТ - ХОРХЕ ФИКУС ПАЉУРСКИ СЕ ЈАВИ И ГО ИСПЛУКА, НЕ МУ ТРЕБАЛА ЕУ, ОН СИ ИМАЛ ДОЖИВОТНА ПЕНЗИЈА ОД 100 000 ДЕНАРИ МЕСЕЧНО ОД НАРОДНИТЕ ПАРИ!
ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ДОБИ НАЈГОЛЕМ КОМПЛИМЕНТ - ХОРХЕ ФИКУС ПАЉУРСКИ СЕ ЈАВИ И ГО ИСПЛУКА, НЕ МУ ТРЕБАЛА ЕУ, ОН СИ ИМАЛ ДОЖИВОТНА ПЕНЗИЈА ОД 100 000 ДЕНАРИ МЕСЕЧНО ОД НАРОДНИТЕ ПАРИ!
Германската министерка за надворешни, Бербок: Не смееме повеќе да губиме време на Западен Балкан
Германската министерка за надворешни, Бербок: Не смееме повеќе да губиме време на Западен Балкан
БОМБА НА ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ ИМ НУДИ НА САД И ЕУ ПОДДРШКА ЗА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ВО ЗАМЕНА ЗА АМНЕСТИЈА ЗА ПАРТИСКАТА ЗГРАДА И ДЕЛЧЕВСКИТЕ НИВИ
БОМБА НА ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ ИМ НУДИ НА САД И ЕУ ПОДДРШКА ЗА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ВО ЗАМЕНА ЗА АМНЕСТИЈА ЗА ПАРТИСКАТА ЗГРАДА И ДЕЛЧЕВСКИТЕ НИВИ
БОМБА НА ЕФТОВ: Ни се случува тешка перверзија овие денови, анти бугарска хистерија шири Антонио Милошоски кој го нарече Блаже Конески џуџето од Небрегово, а анти геј протести ни организира Илче Халкидики
БОМБА НА ЕФТОВ: Ни се случува тешка перверзија овие денови, анти бугарска хистерија шири Антонио Милошоски кој го нарече Блаже Конески џуџето од Небрегово, а анти геј протести ни организира Илче Халкидики
ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет
ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет
БРАВО: Голем успех за македонистиката – гарантирана нејзината заштита и самостојност на реномираниот ИНАЛКО во Франција
БРАВО: Голем успех за македонистиката – гарантирана нејзината заштита и самостојност на реномираниот ИНАЛКО во Франција
(ВИДЕО) ЕФТОВ: СО ВЛЕЗОТ ВО ЕУ, НИЕ ВЛЕГУВАМЕ ВО БРАК СО БУГАРИЈА, А КОГА СИ ВО БРАК ПОЛА Е ПО ТВОЕ, ПОЛА Е КАКО ЌЕ КАЖЕ ЖЕНА ТИ, ИНАКУ ЌЕ ТИ ИЗБЕГА ИЛИ ЌЕ ПОЛУДИ
(ВИДЕО) ЕФТОВ: СО ВЛЕЗОТ ВО ЕУ, НИЕ ВЛЕГУВАМЕ ВО БРАК СО БУГАРИЈА, А КОГА СИ ВО БРАК ПОЛА Е ПО ТВОЕ, ПОЛА Е КАКО ЌЕ КАЖЕ ЖЕНА ТИ, ИНАКУ ЌЕ ТИ ИЗБЕГА ИЛИ ЌЕ ПОЛУДИ

Тренчевска: Одбивањето за зголемување на платите од 10% во време на криза од СОНК е потврда дека интересите на децата не се земаат предвид, туку личните интереси

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во текот на денешна работна посета во Општина Струмица, даде изјава за јавноста во врска со штрајкот организиран од СОНК, во која вели дека местото на учениците е во училиште, а на предучилишните деца во градинка, како и дека одбивањето на понуденото решение од Владата за зголемување на платите на наставниците, воспитувачите и негувателите од 10% во време на светска криза е само потврда дека интересите на децата не се земаат во предвид, туку личните интереси на СОНК.

„Почнува втората недела откако децата се надвор од процесот на образование децата се надвор од процесот на згрижување и воспитување од детските градинки. Решението кое што го понуди Владата до претставниците на СОНК беше зголемување на платите за 10 % на наставниците професорите, воспитувачите и негувателите, отворање на општ колективен договор и нова методологија за постојан раст на платите кој што ќе го следи растот на цените на трошоците на живот и растот на просечната плата. Ваквото решение беше одбиено од страна на СОНК што зборува дека не станува збор за интересите на децата и учениците туку СОНК постапуваат само согласно на своите лични интереси,“ рече Тренчевска

Да потсетиме дека во 2019 година, додаде Тренчевска, порастот на платите во детската заштита беа зголемени за 21 % и со овој пораст од 10% покачување на платите ќе имаме покачување од 31% за само неполни 3 години. Покачувањето од 2500 денари во просек на платата на воспитувачите и 2000 денари во просек на платата на негувателите во услови на Ковид криза, ценовна криза и економска криза е навистина пораст кој што требаше да биде прифатен од страна на организаторите на штрајк -СОНК.

„За она што децата се сеуште надвор од процесот на образование и од процесот на згрижување во установите за предучилишно образование единствено се виновни СОНК како организатори на штрајкот, со тоа што го продолжија штрајкот, а не го прифатија реално доброто понудено решение од страна на Владата, МТСП и МОН. Владата прави се за да најде соодветно решение да најдеме заеднички јазик со СОНК за децата да се вратат во училиштата, а да имаме покачување на платите на воспитувачите, негувателите, професорите, наставниците. Местото на децата е во училиштето, местото на децата е во градинките и единствено одговорни за ова доколку не се најде соодветно решение ќе биде токму СОНК како организатори на овој штрајк,“ рече министерката Тренчевска во своето обраќање до јавноста.

loading...

go88 bản web go88 lmhmod go88 êu

chơi game sunwin online sunwin apkpure live sunwin