На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија

Тренчевска: Општина Делчево добива нова детска градинка со капацитет за 130 деца

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски денеска потпишаа Договор за изградба на нова детска градинка која ќе обезбеди опфат на нови 130 деца од оваа општина.

„Со градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски потпишавме Договор за изградба на нова детска градинка како дел од ЈОУДГ „Весели Цветови“ , со капацитет за 130 деца распоредени во 8 групи, “ изјави министерката.

За изградба на оваа детска градинка Министерството од својот буџет инвестира согласно проценетата вредност 50.6 милиони денари со ДДВ, и за опремување дополнително уште 5.6 милиони денари. Општина Делчево учествува со околу 5% во изградбата.

„За Министерството за труд и социјална политика, вложувањето во раниот детски развој е приоритет. Секое дете заслужува можност за квалитетно предучилишно воспитание, затоа што тоа е клучно за правилниот детски развој и претставува подготовка за понатамошниот тек во образовниот процес,“ рече министерката.

Од 2017 година изградени се 69 градинки со опфат на околу 4300 деца во предучилишно згрижување и воспитание.

Градоначалникот Трајковски истакна дека со изградбата на новата градинка, се овозможува децата кои се на листите на чекање за прием во детската градинка, да влезат во воспитно-образовниот систем и да се подготват за образовниот процес. Воедно, се овозможува на младите родители згрижување на нивните дечиња и се создаваат услови и за нови вработувања.

„Изминатиов период посветено работевме за да го оствариме ова ветување пред граѓаните и да изградиме уште еден капитален проект кој ќе биде украс на градот и кој ќе сведочи за нашата работа и мотивираност да го направиме нашето Делчево убаво место за живеење и да одговориме на потребите на сите категории граѓани,“ рече Трајковски.

loading...

go88 đổi thưởng gtank ufo go88 go88 ơ my

Game bài đổi thưởng Sunwin đẳng cấp