Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Министерството за надворешни работи со осуда на говорот на омраза во Народното собрание на Бугарија
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере

Тренчевска: Потпишани измените и дополнувањето на Колективниот договор со кој се регулира исплатата на плати за време на штрајк

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претседателот на СОНК, Јаким Неделков денеска потпишаа спогодба за измена и дополнување на Колективниот договор за јавните установи за деца во дејноста згрижување и воспитание на деца од предучилишна возраст и во дејноста на одмор и рекреација на децата.

Измените и дополнувањата на Колективниот договор ја регулираат исплата на плати и придонеси на работниците во време на штрајк.

Министерката Тренчевска посочи дека социјалниот дијалог е единствен начин за решавање на сите прашања кои ги засегаат граѓаните во нашата држава.

„Социјалниот дијалог е клучен за унапредување на работничките права за што потврдува и денешното потпишување на измените и дополнувањата на Колективниот договор. Вработените во дејноста згрижување и воспитание ќе добијат и пораст на платите за 15%,“рече Тренчевска.

На средбите помеѓу СОНК И МТСП се договори и формирање на работна група со претставници од двете страни, кои ќе работат на новиот Колективен договор за предучилишно воспитание, со оглед дека важноста на досегашниот истекува со месец јуни. Очекувањата се дека до крајот на месец мај ќе биде подготвен новиот Колективен договор кој ќе значи унапредување на правата на вработените во дејноста згрижување и воспитание.

loading...

go88 download android go88 earn go88 ông thần tài

đăng nhập sunwin