Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

Тренчевска: Со повисоки пензии и плати ги исполнуваме очекувањата на граѓаните

Kреираме политики за подобрување на економскиот стандард на граѓаните, за почитување на работничките и човековите права, политики за праведно општество без дискриминација, во кое секој граѓанин ќе има еднакви можности и еднаков пристап до ресурсите, рече министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска во интервјуто за „Фронтлајн.мк“. На новинарско прашање за покачувањето на пензиите и платите на администрацијата, таа посочи, дека реално е нашите највозрасни граѓани и админстративните работници да имаат повисоки примања.

„Синдикатот на УПОЗ се грижи за правата на работниците во јавниот сектор. Легитимно е да имаат барање за усогласување на платите во јавната администрација со минималната плата, кое ќе го достават до Владата. На средбата со претставниците на УПОЗ, се договоривме дека за нивното барања за покачување на платите во администрацијата ќе отвориме социјален дијалог. Како Влада ние сме подготвени да го отвориме прашањето за општ колективен договор за јавниот сектор. Се надевам дека во рамките на дијалогот меѓу Владата и Синдикатот ќе дојдеме до решение кое ќе биде добро за сите засегнати страни во интерес на вработените во јавниот сектор“, рече во интервјуто, министерката Тренчевска.

Според министерката Тренчевска реализирањето на повисоките пензии на највозрасната група на граѓани е дел од владината програма.

„Еден од приоритетите на Владата кое го нотиравме и во Програмата за работа 2022 -2024 година е токму покачувањето на пензиите. Преку дијалог – до нова методологијата за усогласување на пензиите и до системско решение за нов начин на усогласување на пензиите. Со Сојузот на здруженијата на пензионерите го имаме најдоброто решение во интерес и на пензионерите и на Владата. Тоа значи и подигнување на животниот стандард на нашите највозрасни граѓани во државата. Со реални проекции за постојан раст на пензиите, никој нема да зависи од политичката волја на Владата во тој момент, туку ќе значи континуиран раст, и подобрување на условите за животно функционирање“, рече министерката Тренчевска.

Со Законот за минимална плата, со кој платата се покачи на 18.000 денари се воведе и системско решение со кое минималната плата нема да биде пониска од 57% од просечната плата.

loading...

4anime tv. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Attack on Titan Season 3 Episode 8

anime stream Hunter x Hunter (2011)

4Anime My Hero Academia Season 2 Episode 24

anime streaming The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

4Anime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 22

tải go88