Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

Тренчевска: Соработката меѓу МТСП и Светска банка продолжува, заедно работиме на унапредување на социјалната и детска заштита и градење на човечкиот капитал

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со директорот на Канцеларијата на Светска банка во Северна Македонија, Масимилиано Паолучи и дел од тимот кои работат на Проектот за подобрување на социјалните услуги во Република Северна Македонија (ППСУ), чиј имплементатор е Министерството за труд и социјална политика, со поддршка од Светска банка.
Проектот содржи две компоненти, промовирање на социјалната вклученост преку подобар пристап до парични надоместоци и услуги и проширување на пристапот и подобрување на квалитетот во системот за згрижување и воспитание, со негова конечна реализација, јуни 2024 година.

Реализацијата на сите активности и инвестиции од проектот ќе придонесат кон зголемување на достапноста и квалитетот на социјалните услуги и кон поттикнување на раниот детски развој. Неговата цел е поголема инклузивност на системот на социјални услуги и придобивки за голем број на граѓани, со посебен фокус на ранливите групи граѓани и децата на предучилишна возраст.

На состанокот се дискутираше и за новата „Стратегија за развој на човечкиот капитал“, како еден од приоритетите на Владата и која наскоро се очекува да биде усвоена од Владата на РСМ. Министерката посочи дека таа претставува правец и визија на долг рок и што поскоро треба да се пристапи кон нејзина имплементација затоа што тоа е придобивка за сите граѓани во државата.

„Инвестирањето во човечкиот капитал е еден од приоритетите на Министерството за труд и социјална политика и преку проектот работиме на негово исполнување. Вложуваме во изградба на детски градинки, а со тоа и што поголем опфат на деца во нив, како и зајакнување на капацитетите на стручниот кадар во установите за предучилишно образование,“ рече Тренчевска.

Таа потенцираше дека во фокусот на Министерство за труд и социјална политика се ранливите категории на граѓани. Во таа насока сите капацитети се насочени кон унапредувањето на социјалните услуги на локално ниво. Притоа, го истакна значењето на деинституционализацијата, која значително го подобри начинот и условите на живот на лицата со попреченост.

„Најхуманата работа на Министерството за труд и социјална работа е отворањето на малите групни домови, во кои владее семејна атмосфера, со што целосно се промени животот на лицата со попреченост. Истовремено, тоа ќе придонесе и за големи промени во општеството,“ рече Тренчевска.

Соговорниците изразија задоволство од досегашната соработка, за што потврдуваат и резултатите од проектите помогнати од Светска банка, кои обезбедуваат системски и долгорочни решенија.​

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2 Episode 12

animefreaks official website Dragon Ball Super

animefreaks website AnimeFreak Naruto

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 5

watch anime online Naruto: Shippuden

tải go88