Градоначалникот на Општина Центар, Герасимовски: Аплицирајте на повикот на Општина Центар за нега на стари лица во домашни услови
Градоначалникот на Општина Центар, Герасимовски: Аплицирајте на повикот на Општина Центар за нега на стари лица во домашни услови
Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје
(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ ИМ НАРЕДИ НА БОРЦИТЕ ВО АЗОВСТАЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ: НИ ТРЕБААТ ЖИВИ ХЕРОИ А НЕ МРТВИ, ЌЕ ИМ ГИ СПАСИМЕ ЖИВОТИТЕ
(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ ИМ НАРЕДИ НА БОРЦИТЕ ВО АЗОВСТАЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ: НИ ТРЕБААТ ЖИВИ ХЕРОИ А НЕ МРТВИ, ЌЕ ИМ ГИ СПАСИМЕ ЖИВОТИТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: КАТИЦА И БОКИ СЕ ДОГОВОРЕНИ СО ЗАЕВ, ДА ОДЛЕЖАТ 10 ГОДИНИ ПА ЌЕ ГИ ПУШТАТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: КАТИЦА И БОКИ СЕ ДОГОВОРЕНИ СО ЗАЕВ, ДА ОДЛЕЖАТ 10 ГОДИНИ ПА ЌЕ ГИ ПУШТАТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА ИСТОРИЧАРОТ ЧЕПРЕГАНОВ: ИМА МНОГУ ЛАГИ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, БУГАРИЈА ТРЕБА ДА НИ ДАДЕ ВРЕМЕ ТОА ДА ГО ИСПРАВИМЕ, НЕ МОЖЕ НАЕДНАШ ДА СЕ ИСПРАВИ НЕШТО ШТО СЕ ТРУПАЛО 100 ГОДИНИ
(ВИДЕО) БОМБА НА ИСТОРИЧАРОТ ЧЕПРЕГАНОВ: ИМА МНОГУ ЛАГИ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, БУГАРИЈА ТРЕБА ДА НИ ДАДЕ ВРЕМЕ ТОА ДА ГО ИСПРАВИМЕ, НЕ МОЖЕ НАЕДНАШ ДА СЕ ИСПРАВИ НЕШТО ШТО СЕ ТРУПАЛО 100 ГОДИНИ

Трендафилов: Вметнување на Бугарите во Уставот е прв чекор за ставање крај на стигматизацијата

Знам дека можеби е комплицирано сега да се дојде до потребното мнозинство во парламентот, но тоа би бил најбрз чекор што ќе покаже дека атмосферата на стигматизација и архетип-непријатели завршува со вметнување на категоријата дека еден од конститутивните народи во современата македонска држава се и македонските Бугари, вели претседавачот на Националниот комитет на Граѓанско демократската унија

Промена на Уставот и вклучување на Бугарите како дел од конститутивните народи на државата би бил најбрз чекор за да се стави крај на стигматизацијата на македонските Бугари, вели претседавачот на Националниот комитет на политичката партија Граѓанско демократска унија (ГДУ), Ѓорѓи Трендафилов, во вечерашното гостување во „360 степени“ на ТВ Алсат.

„Знам дека можеби е комплицирано сега да се дојде до потребното мнозинство во парламентот, но тоа би бил најбрз чекор што ќе покаже дека атмосферата на стигматизација и архетип-непријатели завршува со вметнување на категоријата дека еден од конститутивните народи во современата македонска држава се и македонските Бугари“,порача Трендафилов.

Претставници на ГДУ и на неколку здруженија на Бугарите од земјава на неодамнешните средби со државно-владиниот врв во Бугарија порачаа дека Уставот на нефер начин ги третира македонските Бугари и дека тие треба да влезат во преамбулата заедно со другите споменати народи. Потоа, промена на Уставот заради вметнување на Бугарите споменаа претседателот Румен Радев и други политички првенци кај источниот сосед.

На прашањето дали за нив е прифатлива опција отворањето на Уставот да биде реализирано на среден рок, односно Бугарите да се вметнат во преамбулата во моментот кога државата ќе пристапува во ЕУ, како што предложи премиерот во заминување Зоран Заев, Трендафилов вели:

„Веројатно. Оваа власт во Скопје ќе мора да понуди решение на новоформираната влада во Бугарија по изборите. Денеска го направија парламентот. Роковите мислам се релативно кратки и прецизни и кон крајот на следната седмица би требало да имаат или да почнат со постапка за формирање на влада. Не верувам дека ќе се случи до крајот на оваа година, такви се роковите. Но, веројатно ќе биде многу важно двете влади да покажат поголема искреност во желбата да се надмине ова прашање“,рече Трендафилов.

loading...

online anime. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak One-Punch Man Episode 4

AnimeFreak Attack on Titan Season 2

free anime DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

AnimeFreak Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

watch anime online AnimeFreak Pokémon Journeys: The Series

tải go88