Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

ТРИЧКО НАЦИОНАЛЕ ЗА ОСТАВКАТА НА ЗАЕВ: Заминува единствениот државник кој се обиде да и го растури детството на Македонија, да ја одбие од цицката на националната заробеност, да и каже дека е порасната и дека е време да излезе од колепката на лажната, плачлива, патетична и смртоносна претстава за себе

Заминувањето на Заев

Заминува единствениот државник кој се обиде да и го растури детството на Македонија, да ја одбие од цицката на националната заробеност, да и каже дека е порасната и дека е време да излезе од колепката на лажната, плачлива, патетична и смртоносна претстава за себе.

Да и соопшти дека само европскоста односно модерноста е мерка на нејзината македонштина. И дека друга мерка нема. Тоа е доволно грандиозно, за еден релативно кус мандат оптоварен со неверојатни отпори и лоша среќа. Доволно е грандиозно во апсолутна смисла, а во споредба со парадноста и салонскоста на претходниците, неговото остварување е мојсиевски подвиг, откривање на црвеното море од заблуди, комплекси и митови и отворање на патот кон европскиот синај за Македонија.
Во март 2020 е објавен последниот мој текст на Окно.

Гомбрович и Тричковски велат дека Заев е од родот на инсектите осаменици, кои одат по својот пат, мастодонт, оклопник, монах, хипопотам, чудак, инквизитор, кактус, мекотел, маченик, апарат, крокодил, социолог, одмаздник, брат, исповедник, аџија, вирус…
Тој е несфатлив и недофатлив за еднодимензионалноста на вморонскиот свет и на неговите слободни радикали од кикифрики и фрикимики форматите.
Само како таков имаше шанси да го направи тоа што го направи: да го отвори рајот за оние што го преферираа пеколот.
Македонската политичка историја е полна со личности кои висат по ѕидивите на колективниот имагинариум како полнети птици. Заев ќе биде првата политичка фигура која ќе влезе во тој свет со новото ниво на државната и општествена реализација остварени во жесток натпревар во слободниот свет, со влезот во драматично различниот контекст кој ќе води кон ново посамоуверено самодоживување на луѓето и на заедницата, на нациите, ако сакате; тој е од под Беласица, од Византискиот крај со позитивен византизам во карактерот и личноста, една тотално друга димензија на македонството од штипсконовоселската корона од која со години страдаа и страдаат белите дробови и џигерот на Македонија.

Голем човек во катастрофална ситуација.
А само пред десетина дена на овој ѕид го напишав следниот статус:
Да ви каже нешто чичко Тричко, во овие драматични времиња со изгледи за ескалација, можеби подобро ќе разберете:
Заев беше небеско послание за Македонија, амбасадор на провидението, феноменална комбинација од визија, верба, страст, посветеност, истрајност, енергија, човек кој македонската димензија на преживувањето, на оцелувањето, што би рекле Бугарите, ја беше трансформирал во постоење, во високосубјективизиран европски ентитет, ако ме разбирате, независно од финалните кочници, тој човек не дојде во судир со народот, туку со луѓето на кои претходно им беше измиен мозокот, скроз измиен, преку тоталната, без остаток кампања, медиумска, политичка, партиска, невладина, секој ден, тој исплакнат и излуден народ не се изјаснуваше за политиките на Заев туку за претставата за тие политики што му беше наметната. Неговата единствена грешка е односот кон смртоносниот карактер на медиумите и тоа смртоносен не само за сдсм, туку за Македонија. Се што се зборува за него и за неговите политики сега, се фрази, обични фразетини за арогантноста, за тоа дека не ги почувствувал потребите на народот, не ја анимирал прогресивната интелигенција (која прогресивна интелигенција, јебо те бог),не го реформирал судството, имало многу корупција, хахаха. Обична инерција од пропагандата во која учествуваше сето општество. Се разбира, има еден куп основи за сериозна критика, но ова што го слушаме е расипана плоча во џубоксот во кафеаната Македонија. Низ историјата пропаѓале многу држави и цели империи, пропаѓале цивилизации, но никој не се довел на работ на пропаста на ваков, јас би го нарекол перформерски начин: сега ќе ви покажеме како се умира без везе, односно со малку злоба, малку глупост, малку неписменост, а чујте, не е баш дека без везе, хахаха.

Сега, што?
Заев ќе си го меша ајварот, а вие ќе си ја мешате судбината. Додека не и се види газерот. Така викавме во Свети Николе.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

animedao Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

AnimeDao Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 4

Dragon Ball Super Episode 125

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 21

AnimeDao So I'm a Spider, So What? Episode 20

tải go88