МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

ТРИЧКО: Три впечатоци од летот над кукавичкото гнездо на Шекеринска

1. Ни после оставката на Заев Шекеринска не поднесе оставка, макар што нејзините несогласувања со делови од политиките на премиерот, кој по некој ден ќе биде бивш, биле такви што имала доволно причини да се повлече многу порано. Ако решиме да и веруваме на тоа што го рече денеска. А не на тоа што за секторот и во секторот во кој работеше и во кој се остварени најголемите успеси, па и за општите состојби, го говореше до вчера. Наместо тоа таа најави оставка од владата во која не е ни именувана. Хахаха! Таа збрка во потезите и образложенијата со се интонациите, говори за извесно ниво на недоследност и неприфатлива опортуност. Прилично високо ниво.

2. Ставот дека партијата не ги примила пораките на народот е традиционална фраза чија репетиција говори дека демагошката инерција ги спречува високите политичари од рангот на Шекеринска да ги разберат работите. Не се работи за тоа да се чујат пораките од народот затоа што од народот нема никакви пораки, тоа е една хистеризирана маса освоена од претставите за себе, за Македонија и за светот, а не од вистинските состојби. Тоа е клучот на поразот на локалните избори: немоќта на власта да се справи со одземената деловна способност на народот. Обратно, се работи за тоа како на народот да му се упатат пораки зад кои ќе стои вистинска реална и одговорна политика.

3. Излагањето на Шекеринска беше обоено со интензивни нијанси на класичната демагогија, некакви зборови и фрази, тешки а празни, фрчат, тралала на пригодноста, како обраќање на некоја мис од Дурбан (“Јас ќе се борам да се чујат пораките на народот”), народот сака такви напола танки, ред блаблабла, ред тралала, како ги изебавме луѓето, а себе се оставивме невини.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

watch subbed anime How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

AnimeFreak Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 4

animes online AnimeFreak Fairy Tail (Dub)

free anime Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

Tokyo Ghoul

tải go88