Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат

Триесет години дипломатски односи со Словенија

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија и Амбасадата на Република Словенија во Скопје организираа свечен настан по повод одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Северна Македонија и Република Словенија.

Пред присутните гости се обрати министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи, кој истакна дека Република Словенија е меѓу првите држави што ја признаа Република Северна Македонија, и, прва, која склучи дипломатски односи со нашата земја, во моментот кога нашата држава била соочена со егзистенцијална криза. „ Денешниот ден, за нас не е само церемонија, туку и суштинска точка на пријателство меѓу двете земји и има подлабок традиционален контекст од минатото, но за мене уште поголема и подлабока перспектива за иднината“, нагласи министерот Османи.

Во продолжение на своето обраќање, Oсмани посебно се осврна на руската инвазија во Украина и опасноста од прелевање на кризата во Западниот Балкан, поради заостанати нерешени прашања и незаокружената европска приказна. Словенија успеа да ја задржи европската перспектива на регионот високо на агендата на европските институции, а завршување на овој процес ќе значи и суштински придонес за стабилноста пред сé на регионот, но и на целиот континент, истакна Османи.

Свое видео обраќање пред присутните имаше и министерот за надворешни работи на Република Словенија Анже Логар, кој накратко се осврна на билатералните односи и успешната соработка меѓу двете пријателски земји во изминатите 30 години, реафирмирајќи ја поддршката на Словенија за европската интеграција на нашата земја. Словенија силно се залага за брза интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ, што беше потврдено и за време на последното претседавање на Словенија со Советот на ЕУ во втората половина 2021 година.

Присутните ги поздрави и амбасадорот на Република Словенија во Скопје, Милан Предан, а на настанот настапи хорот Франце Прешерн.

Во рамките на активностите за одбележување на оваа 30 годишнина, во дворот на Институтот за земјоделство ќе биде засадена најстарата винова лоза во Европа. Воедно, нашата Амбасада во Љубљана организираше пригодни активности за одбележување на овој значаен датум во односите на Северна Македонија со пријателската Словенија.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Tokyo Ghoul

AnimeFreak Attack on Titan (Dub) Episode 19

AnimeFreak World's End Harem Episode 6

watch anime free JUJUTSU KAISEN (Dub)

animefreaks website AnimeFreak My Hero Academia Season 3

tải go88