Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

Тупанчески во интервју за Алфа ТВ :Треба да се инвестира во интегритетот на судиите,платите се зголемуваат за 15%

Министерот за правда Никола Тупанчески во вечерашната емисија ,, Што не е јасно? се осврна и на корупцијата , борбата против криминалот,довербата во судството.Тоа според Тупанчески се процеси кои не можат да се искоренат преку ноќ затоа што се таложеле со години а проблемите не се решавале. ,,Јас сум министер речиси 5 месеци ,во овој период ги аналзираме причините што доведуваат до коруптивни односи и се обидуваме на некој начин да ги екстрахираме. Веќе во владина процедура и собраниска постапка е пакетот закони за зголемување на платите на судиите. Морам да ви кажам дека бев изненаден од општата реакција што всушност значи 15% зголемување на платите на судиите и јавните обвинители.

Затоа сметам дека треба од една страна да се вложи, да се инвестира во интегритетот на судијата што ќе придонесе кон зголемување на перцепцијата, кон ефикасноста и ефективноста и на судството и на јавното обвинителство. Не смееме да генерализираме, меѓутоа фактот дека довербата во судството е едноцифрена говори дека состојбите инклинираат кон алармантно”,рече Тупанчески.Министерството за правда според Тупанчески не е таа институција што треба да суди и обвинува, туку да создава оптимални услови за да може да се правораздава.

Во однос на неодманешната акција во затворот Идризово, Тупанчески порача дека одговорност ќе има за сите инволвирани лица кои дозволиле во просторитте на осудените лица да се внесе оружје, мобилни телефони, психотропни супстанции.Институциите треба во најскоро време да го расчистат случајот. Министерот за правда Никола Тупанчески најави дека вакви акции ќе има и во другите затвори.

loading...

https://tai.go88.is/

https://tai.sunwin.gg/