PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
PLUTO’S DOUBTS - OPENING ACT НА PLACEBO ВО СКОПЈЕ, 16 ЈУЛИ 2022, СТАДИОН НА АРМ!
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
ВЕЧЕРВА КОНЦЕРТ НА КАРОЛИНА “АЈДЕ ДА ЛЕТАМЕ - GREATEST HITS”
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
WHITESNAKE И DAVID COVERDALE - ЈАВААТ НИЗ СВЕТОТ ЗА ПОСЛЕДЕН ПАТ! Голем open air -12 јули-Стадион на АРМ -Скопје-20 часот!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
ПОСЛЕ НЕЗАБОРАВНИОТ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ НА АРМ ВО СКОПЈЕ, ОМИЛЕНИТЕ СТАРОМААЛЦИ СЕ СЕЛАТ ВО ОХРИД, НА ИЛИНДЕН, ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА!
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
THIEVERY CORPORATION НА БИС ВО СКОПЈЕ! 03-ти јули, Стадион на АРМ
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија

УЧЕНИЦИ ОД ДЕЛЧЕВО ДЕЛ ОД МЕЃУНАРОДНОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПИСА КОЕ ГО ИЗВЕДУВА ДРЖАВНИОТ ИСПИТЕН ЦЕНТАР А ВО КОЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ 85 ДРЖАВИ ВО СВЕТОТ

Oд СОУ „М.М.Брицо“ 36 ученици се опфатени во рамките на најголемото меѓународно истражување ПИСА кое денеска се спроведува во Делчево.

Истражувањето кое е во рамките на Програмата за меѓународно оценување на учениците опфаќа ученици на возраст од 15 години, а на државно ниво овој период ќе бидат тестирани вкупно 7800 ученици.

По повод реализацијата на тестот, денеска во Делчево престојуваше и директорката на Државниот испитен центар, Елизабета Наумовска која меѓудрогото истакна дека во рамките на тестирањето се оценува подготвеноста на учениците за животот (како возрасни), се мери научната писменост, математичката писменост, писменоста за читање на учениците, како и креативно размислување на учениците.

-Државниот испитен центар ги организира меѓународните тестирања за проверка на квалитетот на занење на учениците кои ги спроведуваат меѓународни институции. Од вчера низ сите средни училишта кои следат настава на македонски и албански јазик, се спроведува регуларното тестирање ПИСА. Резултатите од ова тестирање се важен индикатор за квалитетот на образование во државава и каде сме ние во споредба со другите 85 држави на светско ниво. Сакам да истакнам дека за прв пат оваа година се приклучуваме кон светскиот тренд на електронско тестирање на учениците, за што се обезбедени компјутери од страна на Државниот испитен центар. Резултатите и опсежниот извештај од оваа студија ќе бидат објавени во декември 2023 година, нагласи Наумовска.

Пред почетокот на тестирањето, директорката Наумовска имаше работна средба со градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, на која се разговараше за значењето на успехот на учениците на меѓународниот тест ПИСА, како и за предизвиците во образованието.

loading...

nạp go88 không nhận được tiền nhóm kéo go88 anh tài xỉu go88

Game bài đổi thưởng Sunwin đẳng cấp sunwin game bài đổi thưởng số 1 việt nam sunwin impex