(ВИДЕО) Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој
(ВИДЕО) Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој
ДУИ: Земјата има историскa можност за европска иднина и за затворање на сите прашања со соседите
ДУИ: Земјата има историскa можност за европска иднина и за затворање на сите прашања со соседите
КОВАЧЕВСКИ: ЗАЕДНО ЌЕ ЈА ДОНЕСЕМЕ ОДЛУКАТА, СИТЕ ЛАГИ НА ОПОЗИЦИЈАТА ПОТОНАА ВО ВОДА, СЕ ВИДЕ ДЕКА ДОБРО СМЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ!
КОВАЧЕВСКИ: ЗАЕДНО ЌЕ ЈА ДОНЕСЕМЕ ОДЛУКАТА, СИТЕ ЛАГИ НА ОПОЗИЦИЈАТА ПОТОНАА ВО ВОДА, СЕ ВИДЕ ДЕКА ДОБРО СМЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ!
(ВИДЕО) Ковачевски: Позицијата во која сме денес е далеку подобра и имаме предлог кој ги инкорпорира нашите забелешки
(ВИДЕО) Ковачевски: Позицијата во која сме денес е далеку подобра и имаме предлог кој ги инкорпорира нашите забелешки
Рама: Македонија без двоумење да го прифати францускиот предлог
Рама: Македонија без двоумење да го прифати францускиот предлог
Османи: Потпишување на протоколот со Бугарија во ист ден кога ЕУ ќе ја усвои преговарачката рамка
Османи: Потпишување на протоколот со Бугарија во ист ден кога ЕУ ќе ја усвои преговарачката рамка
(ВИДЕО СИТЕЛ) МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА НАЈДЕ ВЛАКНА ВО ЈАЈЦЕТО - СПОРНИ МОМЕНТИ ОД ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ПОВИКА НА ПРОТЕСТИ УТРЕ ВО 19 ЧАСОТ
(ВИДЕО СИТЕЛ) МИЦКОВСКИ УСПЕА ДА НАЈДЕ ВЛАКНА ВО ЈАЈЦЕТО - СПОРНИ МОМЕНТИ ОД ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ПОВИКА НА ПРОТЕСТИ УТРЕ ВО 19 ЧАСОТ
(ВИДЕО ТЕЛМА) ВРИЕ ВО КАРПОШ: Откажана седница на Советот општина Карпош
(ВИДЕО ТЕЛМА) ВРИЕ ВО КАРПОШ: Откажана седница на Советот општина Карпош

Учениците ќе ја надоместеле наставата со предавања во позбиена форма и поголема динамика, вели Неделков

Скратената наставна програма предвидува наставната содржина да се реализира во целост во позбиена форма или со поголема динамика, истакна денеска претседателот на Самостојниот синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков, на прашањето како учениците ќе ја надоместат пропуштената настава.

Нашето убедување како наставници, посочи, е дека учениците нема да бидат скратени од понудата и можност да надоместат за тоа што сега го имаат изгубено.

-Имаме искуство, сме работеле и друг пат во такви услови и за време на пандемијата кога наставните часови беа 30 минути, а требаше истата содржина да се реализира во рамки на 30 минути. Досега наставниците имаат изгубено зависи кој наставен предмет, еден, два или три, еветуално пет наставни часа ако е математика или јазик меѓутоа секој од наставниците знаат како тоа да го надоместат, рече Неделков, одговарајќи на новинарски прашања.

Тој на прес-конференција соопшти дека генералниот штрајк на СОНК ќе продолжи и понатаму и оти Советот на СОНК одлучил да не го прифати предлогот на Владата за 10 процентно зголемување на платите, со кој би се прекинал штрајкот почнат на 11 април.

loading...

go88 quốc tế GO88 - Tải Go88 Club | Game bài đổi thưởng game đánh bài go88

sunwin être