Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

Учество на македонски компании на регионалниот автомобилски саем, саемот вчера официјално го отвори Премиерот на Албанија Еди Рама од кого што и беше поддржан овој настан

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Северна Македонија, заедно со 13 македонски компании од автомобилскиот сектор учествуваат на регионалниот автомобилски саем во Тирана.

Саемот вчера официјално го отвори Премиерот на Албанија Еди Рама од кого што и беше поддржан овој настан.

На свеченото отворање каде меѓу стопанствениците и посетителите присутни беа и претседателот на Косовската Бизнис Алијанса, Агим Шахини и министерката за претприемништво Едона Билали од Албанија, свое обраќање имаше и директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на РСМ Беким Емини .

Овој настан, кој за прв пат се организира во Албанија е во организација на државното Министерство за заштита на претприемништвото во соработка со Генералниот директорат за услуги за патен транспорт и Министерството за инфраструктура и енергетика на Албанија.

Во деновите на саемот компаниите имаат можност да се промовираат и преку низата договорени состаноци изградат мостови за идна соработка и инвестиции. Во рамките на саемот изложени се и олд тајмери како и најновите и модерни технологии.

Startoi Panairi e Industrisë Automobilistike në Tiranë, Expocity Albania, i cili u hap zyrtarisht më 17 qershor, Agjencia për Investimet e Huaja dhe Nxitjen e Eksportit prezantohet së bashku me 13 kompani nga industria e automobilave nga Maqedonia e Veriut. Aktiviteti u mbështet nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili hapi zyrtarisht aktivitetin. Të pranishmëve në hapje të panairit pati nderin t’i drejtohet drejtori i Agjencisë z.Bekim Emini. Të pranishëm në hapje ishin edhe kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, z.Agim Shahini dhe Ministrja e Sipermarjes z.Edona Bilali nga Shqipëria. Panairi do të vazhdojë deri më 19 qershor, ku kompanitë nga rajoni dhe Maqedonia e Veriut do të kenë mundësi të promovojnë dhe ndërtojnë ura bashkëpunimi për të ardhmen.

loading...

lấy lại mật khẩu go88 Go88 apk - Hệ thống game bài đổi thưởng uy tín GO88 - Cổng Game Đổi Thưởng 2022 | Link Tải Mới Nhất

sunwindow sunwin pro plus ios sunwin ân