АПАСИЕВ: ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ДА СЕ ПРИДРУЖИМЕ НА ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА СО РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА
АПАСИЕВ: ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ДА СЕ ПРИДРУЖИМЕ НА ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА СО РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА
Маричиќ: Ова е предлог на кој треба да му се даде шанса
Маричиќ: Ова е предлог на кој треба да му се даде шанса
Ковачевски: Продолжуваме со широката консултација за европскиот предлог
Ковачевски: Продолжуваме со широката консултација за европскиот предлог
Груби: Зарем толку ги потценувате луѓето дека така лесно преку ноќ ќе станат нешто друго?
Груби: Зарем толку ги потценувате луѓето дека така лесно преку ноќ ќе станат нешто друго?
НИШТО ОД ФАРСАТА ДЕКА ПРОТЕСТОТ Е НЕПАРТИСКИ - ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, СТОИЛКОВСКИ: ВЕЧЕРВА НЕ СИ ОДИМЕ, ОСТАНУВАМЕ ПРЕД ВЛАДА
НИШТО ОД ФАРСАТА ДЕКА ПРОТЕСТОТ Е НЕПАРТИСКИ - ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, СТОИЛКОВСКИ: ВЕЧЕРВА НЕ СИ ОДИМЕ, ОСТАНУВАМЕ ПРЕД ВЛАДА
(Фото) Јакимовски од пред Влада: Ги повикувам ДОМ, Демократски сојуз, ЛДП да ја напуштат Владата и заедно да идемо код Путина!
(Фото) Јакимовски од пред Влада: Ги повикувам ДОМ, Демократски сојуз, ЛДП да ја напуштат Владата и заедно да идемо код Путина!
Ковачевски: Македонскиот народ ниту некој успеал досега да го асимилира, ниту го асимилирал, ниту некогаш ќе се случи да го асимилира
Ковачевски: Македонскиот народ ниту некој успеал досега да го асимилира, ниту го асимилирал, ниту некогаш ќе се случи да го асимилира
КУРТОНИТЕ ВМРОВСКИ ПАК ГО БУЦКААТ НАРОДОТ ДА ИМА КРВАВИ ИНЦИДЕНТИ А КОГА ЌЕ ЗАГЛАВАТ ПО ЗАТВОРИ ПОСЛЕ ЌЕ ПРАВАТ ПРОТЕСТИ ЗА АМНЕСТИЈА КАКО ЗА 27-МИ АПРИЛ: БИВИС ОД ДУОТО БИВИС И БАТХЕД ОД КУРТОН АЛФА ГО ПОВИКА НАРОДОТ ДА ЗЕМЕ ПУШКА И ДА ЗАМИНЕ ВО ПЛАНИНА
КУРТОНИТЕ ВМРОВСКИ ПАК ГО БУЦКААТ НАРОДОТ ДА ИМА КРВАВИ ИНЦИДЕНТИ А КОГА ЌЕ ЗАГЛАВАТ ПО ЗАТВОРИ ПОСЛЕ ЌЕ ПРАВАТ ПРОТЕСТИ ЗА АМНЕСТИЈА КАКО ЗА 27-МИ АПРИЛ: БИВИС ОД ДУОТО БИВИС И БАТХЕД ОД КУРТОН АЛФА ГО ПОВИКА НАРОДОТ ДА ЗЕМЕ ПУШКА И ДА ЗАМИНЕ ВО ПЛАНИНА

УРЕДНИКОТ НА ИНФОМАКС, АЦО МЕЧКА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА: ПРЕД ТРИ ДЕНА ВЛАДАТА ЈА ПУШТИ ВО ПОГОН НАЈГОЛЕМАТА СОНЧЕВА ЕЛЕКТРАНА НА БАЛКАНОТ, ТОЈ ВЕЛИ ДЕКА ВЛАДАТА НЕ ВЛОЖУВАЛА ВО ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА?!?!

Цели 15 минути уредникот на Инфомаск, Александар Митовски – Мечка ги лажеше своите фанови на стримот на Инфомакс дека владата наплаќала зелена такса од дизелот а парите не ги вложувала во зелена енергија. А да биде иронијата поголема, само пред 3 дена владата свечено ја пушти во погон најголемата електрана на сончева енергија на балканот.

Фотонапонската електрана изградена во кругот на РЕК Осломеј со моќност од 10 мегавати e прв пример на енергетска транзиција во Југоисточна Европа во кој електричната енергија ќе се произведува од сонце преку панели поставени врз стар, исцрпен рудник за јаглен, објави АД ЕСМ за својот проект.

Електраната е пуштена во пробно производство, е прва во низата електрани кои треба целосно да го заменат досегашниот инсталиран капацитет на РЕК Осломеј.

„Крајната цел на овој проект е рударско-енергетскиот комбинат кој има инсталирана моќност од 120 мегавати да биде заменет со сончеви електрани со еднаква инсталирана моќност од 120 мегавати.

Европската енергетска заедница го препорачува овој пример во други земји во регионот каде се спроведува енергетска транзиција“, соопштија државните електрани.

„ФЕ Осломеј 1“ е во целосна сопственост на АД ЕСМ, а вкупното годишно производство ќе изнесува 15-17 гигават часови, доволни за потребите на околу 2.800 домаќинства.

Изградбата на електраната чинеше 7 милиони евра.

loading...

lô đề go88 go88 ở đâu go88 bị sập

sunwin ôn thi sunwin chơi ngay SUNWIN - Game bài SUN WIN số 1 thị trường Châu Á 2022