БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања

УШТЕ ЕДЕН ПОДВИГ НА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО – СРЦЕТО ПОЧНА ДА ЧУКА Трансплантацијата е успешна, пациентот на респиратор

Успешно е извршена операцијата трансплантација на срце, пациентот ќе го помине првиот ден на респираторна машина, а потоа ќе започне фазата на будење. Ова е критична фаза и се надевам дека пациентот ќе ја надмине состојбата и нема да се појават компликации, рече министерот за здравство Венко Филипче, изразувајќи голема благодарност до семејството на починатата пациентка.

– Се завршија и двете други операции – трансплантации на бубрези, па сега двајцата 40-годишни пациенти ќе имаат нормален живот и нема редовно да одат на дијализа. Сакам да им честитам на тимовите коишто го направија сето ова, се гледа дека имаме одличен систем. Ова се чекори и постапки во нашиот здравствен систем, коишто нè носат на рамниште еднакво со развиените европски земји. Ваквите успешни трансплантации многу значат, се подига свесноста кај граѓаните за донација на органи со цел да се спасат други животи – истакна министерот.

Националниот координатор за трансплантација, Маја Мојсова Мијовска призна дека денешниот ден бил многу напорен, но дека е пресреќна поради успешната операција.

– Денешниот ден беше напорен, вклучувајќи го и вчерашниот. Имавме огромен предизвик, се случи транспантација на срце и две операции на бубрези. Голема благодарност до семејството. Јас се надевам на брзо и успешно опоравување на пациентите, а благодарност до сите тимови кои учествуваа во операциите – рече Мојсова.

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

animeheaven AnimeHeaven Tokyo Ghoul

AnimeHeaven Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

animes online Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

free anime online AnimeHeaven My Hero Academia Season 4

animeheaven My Hero Academia Season 3 (Dub)