ЗАЕВ: Вкупниот извоз во првите осум месеци во зоните достигна 2,04 милијарди евра, што е за над 50% повеќе во однос на истиот период лани, односно над 11% во споредба со 2019 и речиси 32% повеќе од 2018 година
ЗАЕВ: Вкупниот извоз во првите осум месеци во зоните достигна 2,04 милијарди евра, што е за над 50% повеќе во однос на истиот период лани, односно над 11% во споредба со 2019 и речиси 32% повеќе од 2018 година
ШЕЌЕРИНСКА: Честитки до германските социјалдемократи и особено до големиот победник, Олаф Шулц. Предноста е тесна, но пресвртот е огромен
ШЕЌЕРИНСКА: Честитки до германските социјалдемократи и особено до големиот победник, Олаф Шулц. Предноста е тесна, но пресвртот е огромен
ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Денеска чекоревме со Борките Не сте сами! НАПРЕД РОЗОВО!
ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Денеска чекоревме со Борките Не сте сами! НАПРЕД РОЗОВО!
БЕНИ ШАЌИРИ: МНОГУ СУМ ЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ, ЈАС СЕ БОРАМ СО ШИЛЕГОВ НЕ СО СДСМ
БЕНИ ШАЌИРИ: МНОГУ СУМ ЗАДОВОЛЕН ОД РАБОТАТА НА ПРЕМИЕРОТ ЗОРАН ЗАЕВ, ЈАС СЕ БОРАМ СО ШИЛЕГОВ НЕ СО СДСМ
МАКСО КАКО НЕ ТИ Е СРАМ: Куманово се мења за среќу што влада сипуе паре у општински буџет, за жал татко на градот шминкерајски све си препиша на соработку испечатена сс наши паре за његову рекламу
МАКСО КАКО НЕ ТИ Е СРАМ: Куманово се мења за среќу што влада сипуе паре у општински буџет, за жал татко на градот шминкерајски све си препиша на соработку испечатена сс наши паре за његову рекламу
Наумоски: За четири години реализиравме над 200 проекти или 80 отсто од програмата, од кои 7 се капитални проекти!
Наумоски: За четири години реализиравме над 200 проекти или 80 отсто од програмата, од кои 7 се капитални проекти!
Наумоски: Го спасивме Хром, претходно секоја куќа беше потенцијална зграда
Наумоски: Го спасивме Хром, претходно секоја куќа беше потенцијална зграда
РУБИН ЗЕМОН: Знаете ли колку офицери имало во бугарската фашистичка војска по потекло или родени од Македонија? Глава боли од бројката...
РУБИН ЗЕМОН: Знаете ли колку офицери имало во бугарската фашистичка војска по потекло или родени од Македонија? Глава боли од бројката...

УШТЕ ЕДНА ЛАЖНА ХИСТЕРИЈА ПУКНА КАКО МЕУР ОД САПУНИЦА – Заев: Сите правни субјекти и здруженија кои не се финансирани од државата можат слободно да го користат терминот Македонија

Употребата на терминот Македонија е дозволена, но во формулацијата на барањата и во начинот на одобрување, мора да се почитуваат Уставот и Преспанскиот договор и законите за ратификација на Договорот, вели премиерот Зоран Заев.

– Бојан Маричиќ како министер за правда има издадено многу решенија на здруженија на граѓани коишто го користат терминот Македонија и тоа е јасно согласно Преспанскиот договор, согласно Уставот, согласно Законот за ратификација на Преспанскиот договор и слично. Се работи за внатрешна и меѓународна употреба. Се работи за почитување на Уставот во самиот дел на давањето на документите. Така што, јасно е тоа што е утврдено согласно Преспанскиот договор, а согласно тоа и со законите во нашата земја, Употребата на терминот Македонија е дозволена, но секако во формулацијата на барањата, во начинот на одобрување, мора да се почитува она што значи законодавство во државата, изјави Заев во одговор на новинарско прашање на прес-конференција во Владата со премиерот Заев по потпишувањето на Договор за грант од германската КВФ банка наменет за обновливи извори на енергија.

Според Заев, доказ за тоа се сите претходни документи што Министерството за правда пред и за времето на Бојан Маричиќ како министер, ги има дадено како одобрение за користење терминот Македонија, затоа што тоа е јасно определено и прецизирано во Преспанскиот договор.

– Напоменувам правните субјекти, здруженија на граѓани коишто не се финансирани од државата можат слободно да го користат терминот Македонија. Државата, официјалните институции и сите јавни институции треба целосно да го користат Договорот од Преспа и да го почитуваат Уставот, а тоа е Република Северна Македонија. Сите приватни ентитети коишто се финансираат од државата и се претставуваат надвор од државата, го користат Северна Македонија, тоа е јасно определено и по Уставот и по Договорот од Преспа, како и со законите коишто се донесени за ратификација на ваквиот договор, изјави Заев, прашан „дали ќе побара од министерот за правда Маричиќ да ја повлече одлуката за забрана на употреба на терминот Македонија“.

loading...

Website https://animeflv.uk: Watch Wonder Momo animeflv Episode 5 kissanime

Website https://animefreak.ws: Watch Mobile Suit Gundam I animefreak Episode Full anime freaks website

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE

Pet Shop of Horrors (Dub) Episode 4

Crokes: https://www.crokes.com/gogoanimebe/

Forexfactory: https://www.forexfactory.com/gogoanimebe