Доживотен затвор за младиот руски војник за воено злосторство во Украина
Доживотен затвор за младиот руски војник за воено злосторство во Украина
ДОДЕЛЕНИ ПЕТНАЕСЕТ СТИПЕНДИИ ПРЕКУ ФОНДОТ ЗА СТИПЕНДИРАЊЕ „ПРОФ. Д-Р АЦЕ МИЛЕНКОВСКИ“ ЗА МЛАДИТЕ ОД ОПШТИНА КРАТОВО
ДОДЕЛЕНИ ПЕТНАЕСЕТ СТИПЕНДИИ ПРЕКУ ФОНДОТ ЗА СТИПЕНДИРАЊЕ „ПРОФ. Д-Р АЦЕ МИЛЕНКОВСКИ“ ЗА МЛАДИТЕ ОД ОПШТИНА КРАТОВО
ШОКАНТНО: СДСМ КРАТОВО ТВРДИ ДЕКА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КРАТОВО НАРЕДИЛ РУШЕЊЕ НА ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ ЗА ДА СЕ ВРАТИ НАРОДОТ ВО КАФУЛЕТО НА СИЛЕКС?!
ШОКАНТНО: СДСМ КРАТОВО ТВРДИ ДЕКА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КРАТОВО НАРЕДИЛ РУШЕЊЕ НА ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ ЗА ДА СЕ ВРАТИ НАРОДОТ ВО КАФУЛЕТО НА СИЛЕКС?!
Екодебата во резиденцијата на ЕУ: Како да го заштитиме биодиверзитетот?
Екодебата во резиденцијата на ЕУ: Како да го заштитиме биодиверзитетот?
СРБИЈА СЕ ВРТИ КОН ЗАПАД - АНА БРНАБИЌ ГО НАПАДНА ПУТИН: ОВА ШТО РУСИЈА И ГО ПРАВИ НА УКРАИНА Е НЕПРАВДА И НАСИЛИЕ!
СРБИЈА СЕ ВРТИ КОН ЗАПАД - АНА БРНАБИЌ ГО НАПАДНА ПУТИН: ОВА ШТО РУСИЈА И ГО ПРАВИ НА УКРАИНА Е НЕПРАВДА И НАСИЛИЕ!
„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
„Никогаш не сум се срамел повеќе од својата земја“ Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради инвазијата врз Украина
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
(ФОТО) Ковачевски на папата му подарил бројаница со охридски бисер и филигран, плоча од Влатко Стефановски…
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ
Подготовки во Соборниот храм за утрешната литругија на поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ

УТРЕ ПРОТЕСТ НА СИНДИКАТИТЕ: Од 11 април нема настава и градинки?

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) со поддршка на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура–СОНК утре на 30 март излегуваат на предупредувачки протест.

Ако не им се исполнат барањата од 11 април ќе има генерален штрајк, а во деновите кога ќе се штрајкува, вработените во училиштата и во градинките ќе бидат на своите работни места, но нема да згрижуваат деца и нема да има воспитно-образовен процес.

Јаким Неделков претседателот на овој синдикат изјави дека во случај на штрајк вработените ќе бидат на работните места, односно ќе бидат во заедничка просторија во која ќе седат до крајот на работното време.

Тие бараат усогласување на платите врз основа на зголемување на минималната плата на национално ниво, како и почитување на Законот за минимална плата и колективните договори. КСС е поддржан и од повеќе други синдикати, односно од околу 30.000 работници.

Според објавеното СОНК е убеден дека нивниот организиран протест ќе биде успешен и дека нивните оправдани барања ќе бидат сериозно сфатени.

-Сепак, сметаме дека по пат на социјален дијалог ќе се изнајдат взаемно прифатливи решенија за гранските синдикати при КСС и Ве уверуваме дека СОНК и во иднина ќе им ја дава целосната поддршка за сите чекори што би ги преземале. Ви посакуваме успех во Вашата мисија, со надеж за остварување на истата, секако со нашето присуство на протестот кој ќе се одржи на 30.03.2022 година во 15:30 часот пред Собранието на Република Македонија, соопштија од КСС, објавувајќи го писмото на СОНК.

СОНК бара минималната плата во државата да биде основица за пресметка на плата по коефициент на сложеност. Според таа пресметка, нето-плата на наставник би требало да биде 43.000 или 44.000 денари.

Вицепремиерот Фатмир Битиќи вели дека е зачудувачки што се најавуваат штрајкови, кога пред само месец и половина се договориле за растот на минималната плата.

-Ние се договориме дека дијалогот ќе продолжи во сите ресорни министерства и никој не кажа дека не сака да преговара“ рече вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи во емисијата „24 анализа“ на ТВ24 по повод најавите за штрајк за усогласувањето на минималната плата.

Тој повика сите да се придржуваат до договореното и додаде дека не е можно усогласување на сите плати во јавниот сектор за еден ден.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Horimiya (Dub)

JUJUTSU KAISEN (Dub) Episode 16

ANIMEFLIX Naruto: Shippuden Episode 492

animes online That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

free anime My Hero Academia Season 3