Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

ВАКЦИНИТЕ ПРИСТИГААТ ВО ВИСТИНСКО ВРЕМЕ, ТРЕТИОТ БРАН РУШИ РЕКОРДИ: Денеска се регистрирани 1.422 нови случаи на Ковид 19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 124.910 – Оздравени се 457 пациент – Починати се 33 лица

Почитувани,

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 618, Куманово – 94, Прилеп – 89, Велес – 76, Тетово – 63, Гостивар – 54, Кавадарци – 53, Битола – 50, Штип – 39, Гевгелија – 38, Охрид – 33, Струмица – 27, Неготино – 26, Кочани – 22, Кичево – 17, Струга 13, Ресен – 12, Пробиштип – 10, Дебар, Берово и Свети Николе – по 9, Крива Паланка и Радовиш – по 8, Валандово – 7, Богданци и Демир Капија – по 6, Македонски Брод и Пехчево – по 5, Виница и Делчево – по 4, Крушево – 3, Демир Хисар и Кратово – по 2, Дојран – 1.

Регистрирани се 457 оздравени пациенти од:
Скопје – 128, Прилеп – 50, Кавадарци -33, Неготино – 28, Гостивар – 26, Куманово, Тетово и Велес – по 25, Струмица – 17, Гевгелија – 16, Штип – 15, Битола и Кочани – по 11, Берово -10, Валандово – 6, Радовиш – 5, Кичево и Крушево – по 4, Крива Паланка, Делчево и Демир Капија – по 3, Пробиштип и Виница – по 2, Охрид, Ресен, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 пациенти од Скопје (83г,82г,81г,75г,74г,72г,70г,70г,69г,62г,43г,38г), по 3 пациенти од Тетово (69г,60г,41г) и Кавадарци (78г,77г,71г), по 2 пациенти од Битола (83г,65г), Прилеп (73г,68г) и Ресен (75г,66г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (62г), Гостивар (57г), Охрид (64г), Струмица (72г), Струга (76г), Крива Паланка (85г), Валандово (79г), Крушево (53г) и Кратово (76г). Од пријавените, 33 лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 4.277 тестови преку: ИЈЗ-954, ЦЈЗ Скопје-129, ЦЈЗ Битола-103, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-18, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–78, Жан Митрев (Филип Втори)-221, Авицена-343, Биотек-500, Систина-302, лабораторија Лаор–191, Синлаб-83, Ремедика-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1303.

Досега во земјата се направени вкупно 607.956 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 124.910, бројката на оздравени пациенти е 103.831, на починати е 3.607, а бројот на активни случаи изнесува 17.472.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 55799, активни 8838
Прилеп 6803, активни 1024
Куманово 6545, активни 732
Тетово 6169, активни 543
Гостивар 4396, активни 433
Кавадарци 4294, активни 695
Велес 4274, активни 624
Битола 4163, активни 586
Штип 4127, активни 377
Охрид 3965, активни 647
Струмица 3152, активни 303
Струга 2613, активни 178
Кочани 2170, активни 221
Кичево 1939, активни 136
Неготино 1852, активни 420
Гевгелија 1727, активни 356
Свети Николе 1234, активни 105
Крива Паланка 1037, активни 105
Ресен 969, активни 152
Радовиш 867, активни 101
Дебар 835, активни 40
Делчево 828, активни 92
Берово 801, активни 106
Пробиштип 668, активни 91
Виница 580, активни 50
Валандово 487, активни 82
Крушево 424, активни 132
Богданци 390, активни 72
Демир Капија 342, активни 80
Кратово 322, активни 28
Демир Хисар 322, активни 49
Македонски Брод 291, активни 36
Пехчево 220, активни 24
Македонска Каменица 198, активни 5
Дојран 107, активни 9

Со почит,
Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство

loading...

Nakanohito Genome [Jikkyouchuu]: Knots of Memories (Dub) (https://animedao.nl/m/vbV6) Episode Full

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed

AnimeTV: Island anime episode 12 online free at https://animetv.cc mchia anime tv

Website https://animekisa.in: Watch Hanamaru Youchien: Panda Neko Taisou animekisa Episode 13 anime websites

Droidforums: https://www.droidforums.net/members/kissanimemx.447678/

Skitterphoto: https://skitterphoto.com/photographers/17131/kissanime