БРАВО: Oпштина Арачиново добива уште едно основно училиште
БРАВО: Oпштина Арачиново добива уште едно основно училиште
ВО КООРДИНАЦИЈА НА МВР И МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА - Претреси во затворот во Штип: Пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети
ВО КООРДИНАЦИЈА НА МВР И МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА - Претреси во затворот во Штип: Пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети
Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари
Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари
Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна, Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна, Приведен крадец во Прилеп
Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна, Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна, Приведен крадец во Прилеп
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците
МИСКОСКИ: Завршивме со целосна реализација на детски реквизити во детскиот парк во ЈОУДГ "ВЕСЕЛО ШТРКЧЕ" Кривогаштани
МИСКОСКИ: Завршивме со целосна реализација на детски реквизити во детскиот парк во ЈОУДГ "ВЕСЕЛО ШТРКЧЕ" Кривогаштани
БОМБА НА ДЕНКО МАЛЕСКИ: Блескав успех на македонската дипломатија!
БОМБА НА ДЕНКО МАЛЕСКИ: Блескав успех на македонската дипломатија!
Ковачевски: Вклучивме околу 200 невработени лица за поддршка и грижа на над 1.500 лица со попречености
Ковачевски: Вклучивме околу 200 невработени лица за поддршка и грижа на над 1.500 лица со попречености

ВЏАШЕН СУМ ОД ТОА КОЛКУ ЈАВНОСТА, ПОЛИТИЧАРИТЕ, НОВИНАРИТЕ, АНАЛИТИЧАРИТЕ НА НОЖ ГО НАДЕНАА ОТВОРАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ КЛУБ ВО БИТОЛА, НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕМЕ ЧЛЕНКА НА ЕУ!

Претседателот Пендаровски кој се повеќе станува популист, експерти па дури и про бугарски настроени како Денко Малевски, новинари, лидери на партии, колумнисти и тоа повеќето блиски на СДСМ овие неколку дена врескаат со сета сила како бугарите се дрзнале да отворат свој клуб и решиле да го крстат Ванчо Михајлов, поранешен лидер на ВМРО?!?!

Значи ако е Ванчо Михајлов фашист, значи и ВМРО е фашистичка?!?! И што има ние да им се мешаме на Бугарите како ќе си ги крстат своите клубови?! Па и Албанците ги величаат водачите од оргнанизацијата Бали Комбетар има и споменици во земјава на водачи од таа организација па и тие биле соработници на фашистите, што сега и Албанците ли се фашисти?!

Ова ме потсеќа на онаа црна кампања во 90-тите против Хрватска и нивната Шаховница затоа што била знаме и на Анте Павелиќ па со тоа Хрватите биле фашисти?!?! Иста кампања се водеше и против Босанците, некои муџахедини дошле да им помгнат во битката за опстанок во квавите 90-ти, тие биле пријатели или екс соборци на Бин Ладен во Авганистан и сега и Босанците по автоматизам беа обвинувани за радикални терористи и муџахедини а луѓето си ги бранеа огништата и селата во кои биле со векови!?!

Сето ова се случува во период кога ја молиме Бугарија да не пушти да влеземе во ЕУ, а јавно го пречекуваме премиерот Петков и целата нивна делегација со протести, со навреди, ги ребриме за тоа да го сменеле уставот во Бугарија и да признаеле малцинства што никогаш нема да се случи само си правиме штеда и ги тераме да не мразат и кочат повеќе, им се мешаме како го нарекле својот клуб во земјава, значи се понашаме како разгалено дете кое бара нешто ама во исто време и држи лекции на сите страни…

Просто е неверојатно колку има кохезија во јавноста на оваа тема, се плашам дека ова значи дека НИКОГАШ нема да влеземе во ЕУ, просто за нас тоа ќе биде мисловна именка, ќе мора да се чека со децении за да дојдат нови генерации кои нема да бидат задоени со пропаганда и залуденост дека ние можеме да им кажуваме на Бугарите кого да слават и како да им биде уредена земјата, тоа е недозволиво, не не молат тие нас за тие да влезат во ЕУ, ние сме тие кои ги молиме нив!

Наместо демократски да им дозволиме да си слават кого сакаат како сакаат да ги ставиме во уставот да покажеме разбирање за некои моменти од историјата, ние војна водиме со нив! И тоа мислам дека тешко ќе се промени затоа што и новите генерации се образоваат и креираат од сегашните медиуми и јавни личности, не гледам промена на ова поле, со Грција можеби некако со големата пожртвуваност на Заев кој беше уште свеж после падот на режимот, но сега тоа е невозможна мисија.

Просто ќе се сведе на тоа ние да го молиме Брисел и Вашингтон да ја притиска БУгарија а ние нема да се промениме ниту милиметар дури замислете се инатиме и Бугарите да ги внесеме во уставот што е потег во наша корист од секаков аспект, ем ќе им дадеме на бугарските политичари да се фалат дека еве нешто издејствувале ем ние ќе се одбраниме од нападот дека сме исти народ, ако во уставот стојат македонски народ, и бугарски народ, значи има два народа и Бугарија тоа ќе го признае на хартија, црно на бело…

Не велам дека Бугарија е за се во право, но во животот и во светот нема правда, или ќе бидете прагматични за доброто на сите или ќе се инатите и цената ќе ја платиме ние што не сме во ЕУ, ние ќе стагнираме ние ќе останеме без милијарди евра помош од ЕУ но џабе зборам за ова, кажано е сто пати но очигледно е дека мозокот ни е испран со 100 години комунистичка прппаганда и нема тука пробив, едноставно решивме сите заедно да не влеземе во ЕУ и сега ќе плачеме дека Бугарите ни се криви, но тоа нема да биде во целост точно, можевме да бидеме умни и итри ама не го направивме тоа.

Мислам дека Бугарите со отворањето на клубот сакаа да не тестираат, пред да повлечат потег, сакаа да ни го измерат умот и богами имаше што да видат, ова општество е се уште многу многу затруено со АНТИ БУГАРСКА ФОБИЈА!

Едноставно, процесите во земјава ги водат луѓе кои веќе си ги решиле своите животни прашања, имаат стан, брак, работа, кола, заштеди, децата им се на прав пат и тие што не си ги решиле проблемите бегаат од земјава и просто нема кој да се зафати храбро со тешки компримиси, треба некој со ЕМПАТИЈА за проблемите на оние што се без работа што немаат фамилии што немаат брак што немаат деца што немаат станови и куќи, за нив треба некој да се жртвува, ама нема таков во земјава, сите се водат од своите лични интереси и велат КОЈ ГИ ВРТИ БУГАРИТЕ НЕКА ОДАТ ВО МАЈЧИНАТА, НИТУ НИ ТРЕБА ЕУ НИТИ НИШТО, МЕНЕ МИ Е АРНО И ВАКА!!!

loading...

https://tai.go88.is/

mã otp sunwin sunwin pazuru sunwin chơi ngay