УСПЕШЕН БИЗНИСМЕН, ГОЛЕМ ХУМАНИТАРЕЦ: Кој е Александар Тодоровски, кандидат за градоначалник за Општина Илинден од СДСМ и коалицијата?
УСПЕШЕН БИЗНИСМЕН, ГОЛЕМ ХУМАНИТАРЕЦ: Кој е Александар Тодоровски, кандидат за градоначалник за Општина Илинден од СДСМ и коалицијата?
БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ МУ ПОНУДИЛ НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ МИНИСТЕРСКО МЕСТО ВО ВЛАДА НА ВМРО ДПМНЕ, СТЕВЧО ОДБИЛ, НЕ МУ СЕ ЧЕКАЛО 10 ГОДИНИ!
БОМБА НА ВАСКО ЕФТОВ: МИЦКОВСКИ МУ ПОНУДИЛ НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ МИНИСТЕРСКО МЕСТО ВО ВЛАДА НА ВМРО ДПМНЕ, СТЕВЧО ОДБИЛ, НЕ МУ СЕ ЧЕКАЛО 10 ГОДИНИ!
СУГАРЕСКИ: Со огромна чест и задоволство вечерва присуствував на отворањето на „Ателје Артика“, новото уметничко катче во општина Прилеп, во сопственост на Елена Димоска
СУГАРЕСКИ: Со огромна чест и задоволство вечерва присуствував на отворањето на „Ателје Артика“, новото уметничко катче во општина Прилеп, во сопственост на Елена Димоска
Александар Наумоски: Моите резултати се мојата предност
Александар Наумоски: Моите резултати се мојата предност
ГОЛЕМ ИНЦИДЕНТ НА МЕЃУНАРОДЕН БОРЕЧКИ ТУРНИР: Борач на Лирија со нож се обиде да убие борач на Бучим Радовиш, репрезентативец на Македонија
ГОЛЕМ ИНЦИДЕНТ НА МЕЃУНАРОДЕН БОРЕЧКИ ТУРНИР: Борач на Лирија со нож се обиде да убие борач на Бучим Радовиш, репрезентативец на Македонија
Филипче: Tрета доза веројатно ќе биде потребна за сите граѓани
Филипче: Tрета доза веројатно ќе биде потребна за сите граѓани
ДУИ: Села и Таравари стојат зад насилството и оцрнување на жените Албанки на вчерашните протести
ДУИ: Села и Таравари стојат зад насилството и оцрнување на жените Албанки на вчерашните протести
ЛУЃЕ ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ, СПАСЕТЕ СЕ - Денеска се починати 41 лице – меѓу нив 18 и 23 годишни!!!
ЛУЃЕ ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ, СПАСЕТЕ СЕ - Денеска се починати 41 лице – меѓу нив 18 и 23 годишни!!!

Венко Филипче: Нашите заложби се да обезбедиме здравство за квалитетен живот за секоја жена

Почитувани,

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, по повод денот на жената 8 Март беше во посета на органзацијата на жени на СДСМ во скопската општина Гази Баба каде говореше за женското здравје правата и можностите на здравствена заштита на жената. Филипче посочи дека со измените на законот за абортус, волјата на жената е ставена на прво место, односно жената има право на репродуктивна слобода. Правото на абортус е директно поврзано не само со репродуктивно здравје, на жената, туку и со општата добросостојба, затоа здравствениот систем е должен да одговори соодветно и да ја ѝ пружи сета потребна грижа.

Министерот на трибината говореше и за воведувањето на нови терапии за жените кои имаат рак на дојка. Сега сите жени со рак на дојка имаат терапија, односно се набавуваат скапи цитостатици и сите жени после операција или без операција на карцином на дојка, ја имаат целата терапија што им е потребна. Изминатиов период обезбедени се и бесплатни ортопедски градници, за жените што се оперирани од рак на дојка и имаат потреба од градник. Воведена е и најнапредна технологија за скрининг на рак на дојка во рана фаза со точна и прецизна дијагностика што е од клучна важност за понатамошниот третман на пацинетки.

Министерот апелираше дека од голема важноста се превнтивните прегледи посебно за младите девојки. Посетата на гинеколог, како и рутински преглед на гради еднаш во годината, е најдобрата здравствена превенција бидејќи само така се овозможува рано откривање на промените на репродуктивните органи кај жените, рана дијагностика но и висок процент на успешно лекување. Здравството е темелот на едно општество, затоа нашите заложби се да обезбедиме здравство за квалитетен живот, истакна Филипче.

Со почит,
Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство

loading...

Website https://animeflix.nl: Watch Obake Zukan animeflix Episode 22 animeflix sailor moon

Animepahe: Big Windup! anime episode 25 online free at https://animepahe.cc dubbed anime

GoGoAnime: Monster Girl Doctor anime episode 12 online free at https://gogoanime.be gogoanime seven deadly sins

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Forums bagisto: https://forums.bagisto.com/user/animeflixnl

Kcn binhduong: https://kcn.binhduong.gov.vn/hethongvanban/Lists/HoiDapCongDan/DispForm.aspx?ItemID=1209