ПОРТАЛОТ ФАКТОР КОЈ ВАЖИ ЗА ОМИЛЕН НА ОГЛАСУВАЧИТЕ ТРГНА ВО ЛИНЧ И ЗАМОЛЧУВАЊЕ НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ
ПОРТАЛОТ ФАКТОР КОЈ ВАЖИ ЗА ОМИЛЕН НА ОГЛАСУВАЧИТЕ ТРГНА ВО ЛИНЧ И ЗАМОЛЧУВАЊЕ НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ
(ВИДЕО) Е ОВА Е СТРАШНО: СО НОВАТА КОМПЈУТЕРСКА ТЕХНОЛОГИЈА, МОЖЕ ДА СЕ КРЕИРА ЛАЖНО ВИДЕО СО ЛИКОТ И ГЛАСОТ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ
(ВИДЕО) Е ОВА Е СТРАШНО: СО НОВАТА КОМПЈУТЕРСКА ТЕХНОЛОГИЈА, МОЖЕ ДА СЕ КРЕИРА ЛАЖНО ВИДЕО СО ЛИКОТ И ГЛАСОТ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ
МИЛЕВСКИ: Интересот за самостоен настап на членовите на ЛДП е голем. Досега потврдивме 52 советнички листи низ државата.
МИЛЕВСКИ: Интересот за самостоен настап на членовите на ЛДП е голем. Досега потврдивме 52 советнички листи низ државата.
И ОВОЈ САКА ДРЖАВА ДА ВОДИ - МИЦКОВСКИ ПЛАЧЕ ОД БОЛНИЦА, КАКО ДЕТЕ ИНФАНТИЛНО РАЗГАЛЕНО: ГЛАВАТА МИ ПУКА, МОЖНО Е ДА УМРАМ, АМА АКО ПРЕЖИВЕАМ ИМА ДА СЕ ОДМАЗДАМ НА СИТЕ!
И ОВОЈ САКА ДРЖАВА ДА ВОДИ - МИЦКОВСКИ ПЛАЧЕ ОД БОЛНИЦА, КАКО ДЕТЕ ИНФАНТИЛНО РАЗГАЛЕНО: ГЛАВАТА МИ ПУКА, МОЖНО Е ДА УМРАМ, АМА АКО ПРЕЖИВЕАМ ИМА ДА СЕ ОДМАЗДАМ НА СИТЕ!
ГЕНИЈАЛЕН ПОТЕГ НА ЗАЕВ, МИЦКОВСКИ НЕМА ДЕН ДА НЕ БИДЕ МЕНТАЛНО ИЗРЕМЕТЕН, ПОЧНУВА ЖАЛ ДА МЕ ФАЌА ЗА ТАТИНОТО СИНЧЕ ОД ВЛАЕ
ГЕНИЈАЛЕН ПОТЕГ НА ЗАЕВ, МИЦКОВСКИ НЕМА ДЕН ДА НЕ БИДЕ МЕНТАЛНО ИЗРЕМЕТЕН, ПОЧНУВА ЖАЛ ДА МЕ ФАЌА ЗА ТАТИНОТО СИНЧЕ ОД ВЛАЕ
(ВИДЕО) КАКОВ ГАФ НА МИЦКОВСКИ, ОВОЈ Е ФИНАНСИСКИ НЕПИСМЕН, МИСЛИ ДЕКА ВО ЕДНО ЕВРО ИМА 100 ФЕНИНЗИ НАМЕСТО 100 ЕВРО ЦЕНТИ?!?!
(ВИДЕО) КАКОВ ГАФ НА МИЦКОВСКИ, ОВОЈ Е ФИНАНСИСКИ НЕПИСМЕН, МИСЛИ ДЕКА ВО ЕДНО ЕВРО ИМА 100 ФЕНИНЗИ НАМЕСТО 100 ЕВРО ЦЕНТИ?!?!
Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда, вакцините ќе пристигнат утре
Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда, вакцините ќе пристигнат утре
И ДУХОВНИОТ ЛИДЕР НА БУДИСТИТЕ, ДАЛАЈ ЛАМА СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ОД КОВИД ВО ИНДИЈА
И ДУХОВНИОТ ЛИДЕР НА БУДИСТИТЕ, ДАЛАЈ ЛАМА СЕ ВАКЦИНИРАШЕ ОД КОВИД ВО ИНДИЈА

ВЕРНИЦИТЕ НА ПОА ВО ЗЕМЈАВА: Замина Црногорскиот Мојсеј – големиот пријател на Македонците

„Пророк ли излеговте да видите? Да, ви велам и повеќе од пророк“(Мат. 11,9).

Пророкот не е само оној Божји избраник кој метафизички ги догледува идните случувања. Пророкот е и секој неуморен работник на лозјето Христово, непресушниот проповедник на кој оган од вера му пламти со неговите зборови. Пророкот е бестрашниот исповедник на Христовата вистина во овој свет, наспроти сите гонења, лажни богови, расколи, наспроти сите лажни вредности во овој свет.

Ете, таков пророк е Високопреосвештениот Митрополит Амфилохиј. Првата асоцијација со него ни е големиот Мојсеј. Така и блаженоупокоениот Митрополит, вистински духовен горостас, човек со изобилна, огнена вера, со неизмерна љубов кон сиот свој народ, кон Црквата.

Митрополитот Амфилохиј ја препороди неговата Црна Гора од комунистичкиот пустош, духовно ја изгради, дополнително помина и 30 години со својот народ во политичката пустина на сатрапот Ѓукановиќ. И кога конечно го победи, им остави на идните генерации светла и подобра, демократска и христијанска иднина, и мирно си замина. Нека му е вечен споменот.

Нема да остане незабележан ниту неговиот последен плач по разрушеното единството во Црквата, кое го приреди истанбулскиот патријарх Вартоломеј, кога на два месеци пред упокојувањето ги повика Московскиот и Истанбулскиот патријарх во Подгорица, на местото каде ти двајцата задно посадија дрвца во знак на единството, за братски да го повратат тоа загубено единство. Настанот, не се случи, но нека им биде за поука на сите, како светите луѓе љубат.

За жал, како што рече Христос, нема пророк без чест, освен во земјата негова.

И нашата Македонија, исто така беше духовно негова земја. Но Митрополитот Амфилохиј, во Македонија, помеѓу расколниците беше неправедно омрзнат од сите политички и медиумски чинители. Дури и во мрачни песни опеан како непријател, тој кој најмногу ги љубеше и најмногу им помагаше на расколниците.

Митрополитот Амфилохиј ја користеше секоја своја можност да ја посети нашата држава, да се поклони на светите места, но и да ги прегрне неговите ученици и познаници кои застранија во расколот: Стефан, Тимотеј, Петар, Наум… Тие, како и секогаш, остануваа студени и вкочанети, поради закоравеноста на срцето нивно. Денес, тие изгубија еден од најголемите пријатели во СПЦ, кој неуморно живееше со надеж за МПЦ и секогаш се застапуваше за нив, иако грешеа. Тие, сега не се ни свесни за тоа, но со доаѓањето на новите генерации, ќе жалат за старите времиња и пропуштените можности. А љубовта на Митрополитот Амфилохиј ќе ја видат на страшниот суд.

Митрополитот, во едно од своите јавни обраќања на темата за расколот на МПЦ, кажа:

– „Улогата на Христовата црква, од нејзиното основање па сè до денес, и до крајот на светот и векот, не е да создава нации – народи, туку од сите земски народи (нации), да создаде еден Божји народ, „род избран, свет народ“.

Меѓу тие народи, денес постои и македонскиот народ. Тоа е факт што Православната српска црква, а и јас, лично, го прифаќаме и го признаваме!

Од епископите на МПЦ никој не бара да се вратат во српската, грчката, бугарската црква – туку само да се вратат од расколот во канонска состојба, за да може црквата потоа да предложи канонски пат за целосна независност на МПЦ. Се надевам дека тоа некогаш ќе им јасно на сите во Македонија“, дополни Митрополитот.

Царство му небесно и вечен спомен!

loading...

Watch Beastars 2nd Season Episode 1 at website https://animeflix.nl animeflix boku no hero

The Day I Became a God (Dub) Episode 6 at GoGoAnime gogoanime attack on titan