ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда

Вице премиерот Артан Груби денеска го одбележа Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

Првиот вицепремиер и Министер за политички систем и односи меѓу
заедниците,

г. Артан Груби денес учествуваше на одбележувањето на 27 јануари,
Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на холокаустот организиран од
Институтот за духовно и културно наследство на Албанците во Република
Северна Македонија.

Груби во својот говор рече дека му е чест за дадената можност да биде
присутен во промовирањето на мемоарите на преживеаната од холокаустот
г-ѓа. Шела Алтарац, , родена во Штип, а била собрана во Скопскиот
Монопол со останатите штипски, битолски и скопски Евреи, кои подоцна
биле депортирани од Северна Македонија во Треблинка.

Ова е целосниот говор на г. Груби:

Почитувани,

Многу сум почестен што ми давате можност да бидам присутен меѓу вас.

Денес сме тука за да го одбележиме еден од најужасните периоди во
историјата на човештвото.

Да се сеќаваме и никогаш да не заборавиме до каде можат да одат
идеологиите како нацизмот, кој уби милиони луѓе, само затоа што тие имаа
различна националност, култура, потекло или религија.

Дозволете ми да го подвлечам тивкиот слоган на почетокот на нацизмот,
став што најдобро ја отсликува злобата во тоа време:

„Мојот сосед кој е Евреин е многу добар човек, но Евреите се лоши.„

Човечкото достоинство на Евреите во меѓувреме беше нај немилосрдно
нарушено во неславните логори. Можеме само да замислиме каква голема
болка доживеале тие луѓе.

Постојат милиони приказни за кои треба постојано да се зборува, за да
научиме дека најважното нешто што можеме да го направиме денес е: да
извлечеме поука за тоа никогаш повеќе да не се случи.

Воопшто не е лесно дури и за оние преживеаните кои мораа да живеат со
страшни трауми до крајот на нивните животи. За оние луѓе кои изгубија
семејства и се што имаа. Ова го потенцирам затоа што овогодинешната
активност е посветена и на г-ѓа Шела Алтарац, преживеаната кој потекнува
точно од нашата земја.
Во оваа прилика, сакам да ја изразам мојата длабока почит кон оние
храбри луѓе кои ги ризикуваа своите животи за да ги спасат своите
сонародници.

Почитувани дами и господа,

Верувам дека се согласувате со мене дека ние кои доаѓаме од териториите
на поранешна Југославија подобро знаеме што значи да се доживее таков
период.

Само 46 години по победата на светот над нацизмот започнаа последните
војни во Европа. Во основа, и овие војни имаа национални разлики и
сегашните диктатори ја имаа истата манипулативна тактика.

Затоа, имајќи толку свежо сеќавање, денес треба да се соочиме уште
поостро со предизвиците на сегашното време.

Треба да бидеме уште поодлучни да ги правиме работите подобро отколку во
минатото.

Особено, нашата задача како политичари е да градиме вистинска
демократија.

Граѓанинот треба да биде над сите поделби и припадности.

Секој поединец е свет и тој треба да ги има сите слободи и права.

Настани како што е овој денес, организиран од Институтот за културно и
духовно наследство на Албанците, уште еднаш не потсетуваат дека
хуманизмот е главното наследство што мора да им го оставиме на идните
генерации.

Им посакувам спокој во душата на сите. Нека холокаустот не потсети на
градењето на подобар свет.

Ви благодарам уште еднаш уште еднаш за можноста да ми се обратите денес.

loading...

AnimeTV anime tv bleach: Dragon Ball Z (Dub) Episode 291

GoGoAnime gogoanime weathering with you: Watch Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen Episode Preview (https://gogoanime.be/m/P6YX/ep-1)