(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

Вицепремиерката Грковска: Со конкретни мерки градиме родова еднаквост во општеството

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска одржа воведно обраќање на Интернационалниот биатлон форум на тема „Родова еднаквост во спортот – можности и предизвици“.

Во своето обраќање вицепремиерката Грковска нагласи дека на уривањето на родовите стереотипи во спортот, но и во општеството воопшто треба да работиме сите заедно, особено со младите кои не се раѓаат со предрасуди, туку ги стекнуваат подоцна, под влијание на околината во која живеат.

„Жените во спортот се соочуваат со многу повеќе предизвици отколку мажите. Трнлив и тежок е нивниот пат до успехот и затоа сакам да им честитам на спортистките и спортските работнички, за сите постигнати успеси и признанија во сеуште доминантно машкиот свет, кои сите ние ги славиме како наши национални успеси. Затоа, од исклучително значење е и одржувањето на денешниот форум посветен на родовата еднаквост во спортот, но и воопшто во општеството. Само со гласност, само со отворена дебата можеме да се спротивставиме на стереотипите и на предрасудите“, нагласи вицепремиерката Грковска.

Таа додаде дека во овој процес важна улога има и политиката што државата ја води против дискриминацијата по кој било основ. Во тој контекст, додаде таа, во последниве години постигнат е значаен напредок на ова поле.

„Врз основа на новиот Закон за заштита од дискриминација, формирана е целосно независна, професионална комисија за заштита од дискриминација, која повеќе од една година е целосно функционална. Законската регулатива во сите области мора да биде родово-сензитивна, жените мора да бидат вклучени во сите процеси на донесување на одлуки и да се применува родово-одговорно буџетирање“, потенцираше заменик-претседателката Грковска и нагласи дека нашата заедничка цел е да изградиме општество во кое нема да има дискриминација по ниту еден основ.

На форумот, покрај вицепремиерката Грковска присуствуваа и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, американската амбасадорка Кејт Мари Брнз, директорот на Агенција за млади и спорт, Наумче Мојсовски и повеќе други спортисти и спортски работнички и работници.

Според министерката за одбрана Славјанка Петровска, во нејзиниот ресор е постигнат голем напредок во последниве години.

“Дали само остануваме на зборови или зборовите ги преточуваме во акции се гледа преку бројки, за споредба 2012 година процентот на застапеност на жените во униформа бил 5, 7 отсто, а оваа година тој процент е 10,15 отсто што покажува еден поприлично голем скок и не само бројот на проценти во вкупната бројка туку има значително подобрување и во однос на нивното рангирање односно на определени позиции”, рече Петровска.

loading...

watch anime dub. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

ANIMEFLIX Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

watch anime free ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

Attack on Titan (Dub) Episode 20

Hunter x Hunter (2011)