(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

Вицепремиерката Грковска за НРТВ: Институциите до 25 април мора да ги ажурираат податоците за сите електронски услуги што ги даваат на граѓаните

„Владата ги задолжи државните институции до 25 април оваа година да ги ажурираат податоците и информациите на националниот портал Е-услуги за услугите што им ги даваат на граѓаните по електронски пат“, информираше заменик-претседателката на Владата задолжена за добро владеење, Славица Грковска, во вечерашното гостување на Дневникот на НРТВ.

„Националниот портал за е-услуги е електронска платформа, преку која граѓаните може да добијат информации за јавните услуги коишто ги нудат институциите по електронски пат. Целта на порталот е навремено и точно да ги информира граѓаните кои услуги надлежните институции ги издаваат по електронски пат.

„Од пуштање на порталот во употреба во 2019 година до денеска се внесени еден дел од услугите, но за жал не е направено ажурирање на постојните и на новите услуги кои ги даваат. За таа цел преку Информација до Владата ги задолживме државните органи на јасен начин да информираат за услугите што ги даваат и за сите податоци што се неопходни за тие услуги“, нагласи вицепремиерката Грковска.

Таа додаде дека нејзиниот кабинет има редовна соработка со Државната комисија за спречување на корупцијата, со Државниот завод за ревизија, со Бирото за јавни набавки, како и со други институции, со цел да се детектираат постојните проблеми и да се дојде до заеднички решенија за нивно надминување.

Во однос на постапките за јавните набавки и како да се отстранат сите можности за нивни злоупотреби Грковска најави дека веќе е направена анализа на тековната законска регулатива, ќе следи и преглед на тековните антикорупциски мерки и како тие да се надминат посебно во контекст на итните и неодложни јавни набавки.

„Мора да најдеме системско и сеопфатно решение во делот на јавните набавки. Многу е важно да ги видиме најдобрите практики што функционираат во другите држави и колку тие може со одредени прилагодувања да се имплементираат“, додаде Грковска.

loading...

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

AnimeHeaven Ranking of Kings Episode 16

AnimeHeaven Attack on Titan Season 3 Part 2

watch animes Dragon Ball Z (Dub)

anime website AnimeHeaven Arifureta: From Commonplace to World's Strongest Season 2