Денеска Македонија и Косово ќе имаат заедничка владина седница
Денеска Македонија и Косово ќе имаат заедничка владина седница
СЕЛА СО ГАФ НА ДЕЦЕНИЈАТА, ОН И ТАРАВАРИ СЕ ВО МОМЕНТОВ НАЈГОЛЕМИТЕ ГЛУПАНДЕРИ НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА!
СЕЛА СО ГАФ НА ДЕЦЕНИЈАТА, ОН И ТАРАВАРИ СЕ ВО МОМЕНТОВ НАЈГОЛЕМИТЕ ГЛУПАНДЕРИ НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА!
БРАВО СДСМ И ДУИ - НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗОНАТА ВО САРАЈ „One cable“ произведува бакарни кабли и ПВЦ гранулат
БРАВО СДСМ И ДУИ - НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗОНАТА ВО САРАЈ „One cable“ произведува бакарни кабли и ПВЦ гранулат
(ВИДЕО) Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето на нова фабрика за кабли во Сарај
(ВИДЕО) Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето на нова фабрика за кабли во Сарај
ХОРОР ВО СРБИЈА Шарпланинец до смрт ја искасал својата газдарица, ќерката затекнала ужас во дворот
ХОРОР ВО СРБИЈА Шарпланинец до смрт ја искасал својата газдарица, ќерката затекнала ужас во дворот
ЗАЕВ ЗА СЕЛА И МИЦКОВСКИ: Се додека вака се однесуваат ќе губат на избори, наместо да понудат идеи и квалитетни политики тие лешинарат врз голема трагедија
ЗАЕВ ЗА СЕЛА И МИЦКОВСКИ: Се додека вака се однесуваат ќе губат на избори, наместо да понудат идеи и квалитетни политики тие лешинарат врз голема трагедија
(ФОТО) Шилегов: За десет дена го реконструиравме Булеварот „Крсте Мисирков“
(ФОТО) Шилегов: За десет дена го реконструиравме Булеварот „Крсте Мисирков“
ОВА Е НАЈГОЛЕМ ПОДАРОК ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ - ОД ИЗВОР НА БЕГАЛЦИ ДО БЕЗБЕДЕН РАЈ ЗА ОНИЕ КОИ БЕГААТ ОД ВОЈНИ - НАШАТА ХУМАНОСТ ОДЕКНА ВО СВЕТСКИТЕ ВЕСНИЦИ
ОВА Е НАЈГОЛЕМ ПОДАРОК ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ - ОД ИЗВОР НА БЕГАЛЦИ ДО БЕЗБЕДЕН РАЈ ЗА ОНИЕ КОИ БЕГААТ ОД ВОЈНИ - НАШАТА ХУМАНОСТ ОДЕКНА ВО СВЕТСКИТЕ ВЕСНИЦИ

Вицепремиерот Битиќи на средба со јапонскиот амбасадор Савада – Билатералните односи помеѓу земјите се на задоволително ниво, има голем потенцијал за унапредување на економската соработка

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денес оствари средба со амбасадорот на Јапонија, Н.Е. г. Хиронари Савада, со кого разговараа за економската соработка помеѓу двете земји и потенцијалите за истата да се интензивира и понатаму.

Вицепремиерот Битиќи упати благодарност до јапонскиот амбасадор за поддршката која оваа земја ја дава за развојот на Република Северна Македонија и која е еден од најголемите билатерални донатори за реализација на конкретни програми и проекти, со средства од јапонскиот народ, кои се спроведуваат преку Јапонската агенција за меѓународна соработка ( JIKA ).

Битиќи и Савада посочија дека билатералните односи помеѓу двете земји се на завидно ниво, а се согласија дека постои голем потенцијал за унапредување на економската соработка.

За време на состанокот вицепремиерот посочи дека во процес е создавање на Национална развојна стратегија на Република Северна Македонија до 2041 година, која треба да отслика меѓугенерациски, родов, меѓуетнички, меѓупартиски и долгорочен консензус за приоритетите на државата, со цел да се обезбеди инклузивен, зелен и одржлив развој за сите, а особено за ранливите категории на луѓе.

Истакна дека економските политики на Владата се насочени кон привлекување на нови инвестиции на високо технолошко развиени компании, како што несомнено има и во Јапонија и дека целта на Владата е да се подигне конкурентноста на земјата и регионот на Западен Балкан, преку вклучување на компаниите во глобалните синџири на производствените компании. На состанокот е разговарано за унапредување на соработката и во инфраструктурата, енергетиката, транспортот, дигиталниот сектор и соработка помеѓу малите и средни компании од Република Северна Македонија и Јапонија.

Вицепремиерот Битиќи и амбасадорот Савада, се согласија дека во периодот кој следи ќе се посветат на реализација на заеднички економски проекти, со цел продлабочување на економската соработка помеѓу двете пријателски земји.

loading...

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

Princess Minerva (Dub) (https://animeflix.nl/m/XVnK) Episode Full

GoGoAnime: The Hakkenden: Legend of the Dog Warriors Part 2 (Dub) anime episode 7 online free at https://gogoanime.be gogoanime twitter

Website https://twistmoe.net: Watch Steins;Gate (Dub) twistmoe Episode 24 anime

Cults3d: https://cults3d.com/fr/utilisateurs/gogoanimelol

Credly: https://www.credly.com/users/kissanimemx/