Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

(ВИДЕО) Адора со поддршка на младиот мото крос талент Антонио Дамјановски – македонската „Златна кацига“

Нашиот најголем и најуспешен, млад мото крос талент, Антонио Дамјановски, трикратен македонски државен шампион во 2019/2020/2021 година, заедно со Адора Бизнис Групацијата, во сезоната 2022 се бори за нови национални, балкански и европски победи.

Во духот на 20 годишната општествено одговорна традиција, Адора, потврдениот поддржувач на младите, спортот и спортистите, застана како генерален спонзор зад 15 годишниот битолчанец Дамјановски, во неговата амбиција за постигнување нови успеси на мото крос трките. Целта на Адора е да го поддржи Дамјановски, во подготовките и учеството на мото крос натпреварите кои го очекуваат, на кои тој досега има постигнато 30-тина врвни резултати и добиено највисоки спортски признанија.

Антонио Дамјановски, кој од мали нозе е на тркала, е основец од Битола кој во 2018 година почнува со рекреативно мото крос возење, а од 2019-та година со овој спорт тој се занимава професионално. До 2021 година тој вози мотор до 85 кубици, во класата МХ85, која ја заврши триумфално со победи на три последователни државни шампионати, со што ја освои престижната национална награда „Златна кацига“, а од 2022 година Дамјановски премина во појаката класа МХ2 и вози мотор од 250 кубици.

Заменик претседателот на Адора Бизнис Групацијата, Душко Чифлиганец, инаку иницијатор на оваа соработка, во оваа пригода порача: „Важно е да се поддржат талентираните млади возачи во нивните почетоци, кога е најголем потенцијалот за успешна кариера од пошироки, европски и светски рамки. Јас и самиот сум голем љубител на мото спортот и ја разбирам желбата и поривот на Антонио за успех и победа. Љубовта кон мотоциклите и спортското возење е нешто што не може да се искорени од страсните моторџии и затоа е многу важно тоа да се канализира и практикува на спортските патеки, а не на јавните улици. Уште повеќе, убаво е кога младите луѓе ќе се посветат на спортот на едно вакво сериозно ниво, на тој начин се оттргнуваат од друг вид можни негативни влијанија во тинејџерските и нивните најсензитвни години.“

Младиот Антонио, чија пасија се адреналинските мото крос трки на земјени нерамни стази, во изминатите три години има освоено шест први места во класата МХ85 на македонските шампионати и 20 врвни пласмани на балканските државни и европските првенства. Адора апелира до останатите субјекти од бизнис заедницата и љубителите на мото спортот, да се придружат во подршката на Антонио Дамјановски, заедно, во остварувањето на неговиот сон за освојување нови врвови во европскиот и светскиот мото крос, кој важи за спорт за кој се потребни големи финансиски средства.

loading...

go88 âu cơ

https://sunwin.gg/